Jubileusz 25-lecia sakry biskupa Józefa Zawitkowskiego

9 CZERWCA 2015
admin

W katedrze łowickiej podczas uroczystej Eucharystii srebrny jubileusz sakry biskupiej obchodził bp Józef Zawitkowski. Przy ołtarzu z jubilatem modlitwy dziękczynne zanosili abp Władysław Ziółek, bp Kazimierz Romaniuk, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, a także pozostali łowiccy biskupi: bp Alojzy Orszulik i bp Andrzej F. Dziuba oraz kilkudziesięciu kapłanów. Przy ołtarzu Pańskim zgromadzili się również parlamentarzyści, samorządowcy wszystkich szczebli, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, wspólnot, szkół, stowarzyszeń, a także rodzina i rzesza wiernych. Jak przystało na Księżaków, wielu z nich na uroczystość przybyło w strojach łowickich. Mszę św. uświetniły Orkiestra Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie, Orkiestra Dęta OSP w Żelechlinku, a także chór katedralny.

Z okazji jubileuszu list gratulacyjny przysłał m.in. papież Franciszek, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Damian Zimoń, a także premier Jarosław Kaczyński. Ojciec święty, dziękując bp. Józefowi za lata posługi udzielił mu także swojego pasterskiego błogosławieństwa. W liście od Prymasa Polski czytamy: „Włączając się w radosne Te Deum Kościoła, który jest w Polsce, a zwłaszcza Kościoła łowickiego, dziękuję Opatrzności za obfitość łask, które spłynęły na wiernych i pasterzy dzięki posłudze dostojnego jubilata. Niech Wszechmogący Bóg darzy Księdza Biskupa swoim błogosławieństwem i mocą Ducha Świętego. Niech udziela łaski zdrowia i pozwoli cieszyć się miłością bliźnich oraz dzielić się z braćmi w biskupstwie bogatym doświadczeniem i przykładem wiary. Proszę przyjąć także zapewnienie o mojej dziękczynnej modlitwie, którą zanoszę w intencji Waszej Ekscelencji u relikwii św. Wojciecha”.

Biskup Józef Zawitkowski, pseud. ks. Tymoteusz, urodził się 23 listopada 1938 w Wale. Pochodzi z chłopskiej, bardzo religijnej rodziny. W wieku 12 lat stracił matkę. W 1956 r. wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. 20 maja 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ukończył studia muzyczne w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie, a następnie muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 26 maja 1990 został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Sakrę biskupią otrzymał 9 czerwca 1990 w Łowiczu jako biskup tytularny Asuany. 25 marca 1992 został mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W kurii łowickiej pełnił funkcję wikariusza generalnego. Jego zawołanie biskupie to: „Servus et filius ancillae”.

Wygłosił wiele kazań podczas niedzielnych Mszy św. transmitowanych z kościoła pw. Świętego Krzyża w Warszawie w I Programie Polskiego Radia. Wszyscy rozpoznawali go po zawołaniu: „Kochani moi”. Jest kompozytorem małych form muzycznych dla chórów i zespołów wokalnych, a także autorem tekstów pieśni religijnych, m.in. „Panie, dobry jak chleb” (muzykę napisał ksiądz prałat Wiesław Kądziela), „Abyśmy byli jedno”, a także „Panie, zostań z nami”, Jezu, Tyś drogą”, „Chwała, moc i dziękczynienie”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Podobne