Ikona MB w Lutkówce

26 WRZEśNIA 2016
admin

By ułatwić wszystkim udział w Eucharystii, przed kościołem ustawiono duży telebim. Przypuszczano, że mały drewniany kościółek nie będzie w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Obawy ks. Zbigniewa Chmielewskiego, proboszcza parafii, okazały się zasadne. W powitaniu Czarnej Madonny, a potem w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Józefa Zawitkowskiego uczestniczyły tłumy wiernych.

Po ikonę Matki Bożej wyszły całe rodziny – ojcowie, matki, babcie i dziadkowie, młodzież i dzieci. Wśród rzeszy wiernych imponującą grupę stanowili ministranci. W tłumie byli także sadownicy, strażacy, a nawet myśliwi. W procesji nie zabrakło osób niosących chorągwie, bielanek z poduszkami i róż różańcowych z różańcem.

Podczas trwającej prawie dwie godziny Eucharystii biskup Józef Zawitkowski w homilii przybliżył rolę Maryi w historii zbawienia, ale także Jej pomoc i obronę, jakiej udzielała narodowi polskiemu na przestrzeni wieków. Wzruszające kazanie poruszyło wiernych. Po wielu policzkach płynęły łzy. Kaznodzieja przekonywał, że przyjście Maryi odbywa się zawsze w ważnych i trudnych czasach, a Jej obecność jest zawsze zapowiedzią wielkich rzeczy. Jest szansą na radykalną zmianę i zaproszeniem do ożywienia wiary, którego nie wolno zmarnować.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne