Grand Prix I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki w Łowiczu

30 PAźDZIERNIKA 2017
Damian Pietrzak

Poznański Chór Kameralny „Fermata” pod dyrekcją Mateusza M.J. Sibilskiego zdobył Grand Prix I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu.
Ogłoszenie wyników festiwalu odbyło się 28 października, podczas gali po wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Wojciecha Osiala. Pieśni w czasie Eucharystii wykonywały chóry biorące udział w zmaganiach.

 
– Pięknie, że Łowicz wpisuje się w dziedzictwo wieków i organizuje festiwal. W ten sposób pokazuje bogactwo muzyki od średniowiecza po czasy współczesne. To dziedzictwo nas zobowiązuje i Bogu dzięki, że są tacy, którzy to realizują – mówił bp Osial.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w sali Barokowej Muzeum w Łowiczu. Udział w festiwalu wzięło 9 chórów. Każdy musiał zaśpiewać 3-4 utwory a cappella, w tym obowiązkowo jeden utwór sakralny polskiego kompozytora.

 
Poza prezentacją dorobku artystycznego poszczególnych zespołów chodziło o popularyzację twórczości Mikołaja Zieleńskiego, wybitnego kompozytora przełomu XVI i XVII w. Był organistą oraz dyrygentem kapeli prymasa Wojciecha Baranowskiego, który rezydował w Łowiczu. Przypuszczalnie dzięki jego wsparciu M. Zieleński w 1611 r. wydał w Wenecji dwa zbiory utworów kościelnych „Offertoria totius anni” oraz „Communiones totius anni”.
– Festiwal ten nie doszedłby do skutku, gdyby nie pomoc wielu wspaniałych ludzi. Mam nadzieję, że stanie się imprezą cykliczną, która będzie odbywała się co roku – mówił znany dyrygent dr hab. Jerzy Rachubiński, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, jeden z organizatorów.

 
Jury w składzie prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszczy), prof. dr hab. Anna Domańska (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi) oraz dr hab. Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) postanowiło przyznać złote, srebrne i brązowe dyplomy w zależności od punktacji. Przyznano je w 3 kategoriach – zespoły wokalne, chóry jednorodne i chóry mieszane.
Największą liczbę punktów – 98 na 100 możliwych – zdobył Poznański Chór Kameralny „Fermata” pod dyrekcją Mateusza M.J. Sibilskiego i temu zespołowi przypadło Grand Prix festiwalu.
Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni M. Zieleńskiego ufundował biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Przypadła ona Zespołowi Wokalnemu „L’Estro Cantando” z Warszawy pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej.
Festiwal ma formułę dwudniową. W niedzielę 29 października w 5 łowickich kościołach odbędą się koncerty podczas Mszy św. o 12.00 i 12.30.
Pomoc w organizacji okazały m.in. Łowickie Towarzystwo Muzyczne im. Mikołaja Zieleńskiego i Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Łowiczu.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Podobne