DZIEDZINIEC POGAN W DIECEZJI ŁOWICKIEJ 20-25 V

21 MAJA 2013
admin
W poniedziałek 20 maja rozpoczął się Dziedziniec pogan w diecezji łowickiej. Potrwa do soboty 25 maja. W tych dniach odbędą się projekcje filmowe i teatralne, dyskusje oraz sympozjum naukowe „Między wiarą a niewiarą. Rozmowy na Dziedzińcu pogan".

Gościem specjalnym pierwszego dnia Dziedzińca był Krzysztof Zanussi, z którym przed projekcją filmu „Iluminacja" Jerzy Sosnowski rozmawiał o poszukiwaniu sensu życia. Reżyser wskazał na tytułową iluminację, czyli nadprzyrodzoną pomoc w poszukiwaniu prawdy. Człowiek poszukuje prawdy nie tylko intelektem, ale całą swoją osobą. Nieodzowne jest tu doskonalenie moralne, czyli czyste serce. I dotyczy to nie tylko prawd wiecznych, wzniosłych, ale każdej prawdy. „Nie znajdziesz prawdy żyjąc w łajdactwie" – mówił ostro Zanussi.
Artysta odniósł się także do ewangelizacji w XXI wieku. – Nie może to być naiwna bajka, że jak się Jasio pomodli, to odnajdzie się rower, który mu skradli. Jak będziesz grzeczny to pójdziesz do nieba. Chrześcijaństwo to propozycja dramatyczna. Głosi ono kilka gorzkich prawd o życiu. Potrzeba odwagi, by je przyjąć i jeszcze większej, by je głosić.

Projekcje i debaty potrwają do końca tygodnia. Poruszony będzie problem „nieszczęsnego daru wolności" (Wojciech Marczewski i jego Ucieczka z kina Wolność), ideologiom przeciwnym człowiekowi (Janusz Zaorski i jego Matka Królów), czy problematycznej wierze w cud – podyskutuje o tym o. Wiesław Dawidowski przed filmem Jessiki Hausner „Lourdes".

Szczegółowy program Dziedzińca możesz sprawdzić w zakładce Zaproszenia.
Zapraszamy do polubienia profilu na facebooku https://www.facebook.com/DziedziniecPoganWDiecezjiLowickiej, na którym relacjonujemy codziennie wydarzenia w ramach Dziedzińca.

Podobne