Boże Ciało w Łowiczu

28 MAJA 2016
admin

Wzorem lat ubiegłych Boże Ciało w Łowiczu rozpoczęło się w katedrze od Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. W Eucharystii uczestniczyli także biskup pomocniczy Wojciech Osial, biskupi seniorzy: Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski, a także kilkunastu kapłanów.

Po zakończonej Eucharystii do czterech ołtarzy usytuowanych w obrębie starego rynku ruszyła procesja eucharystyczna. Pierwszy ołtarz został przygotowany przez wioskę Niedźwiady, drugi – przez Cech Rzemiosł i Małej przedsiębiorczości. Trzeci przygotowali ojcowie pijarzy. Czwarty, przy którym kazanie wygłosił bp ordynariusz, zbudowała wspólnota neokatechumenatu.

Przy każdym z czterech ołtarzy czytana była Ewangelia nie tylko w języku polskim, ale także w jednym z obcych – angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim. Ku zaskoczeniu, ale i radości wiernych przy pierwszym ołtarzu po raz pierwszy odczytano ewangelię po łowicku. Oprawę procesji zapewnili Koderki, Blichowiacy i Ksinzoki. Innym elementem podkreślającym ludowość święta były ornaty, które na czas procesji przywdziali biskupi. Były one przyozdobione łowicką wycinanką według projektu Henryki Lus.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w procesji Bożego Ciała za Najświętszym Sakramentem podążała rzesza łowiczaków w strojach ludowych, a także zaprzyjaźnione z diecezją i miastem delegacje z różnych stron Polski i świata. Obok Księżaków, w których strojach dominuje zieleń, pomarańcz, róż, czerwień, w swoich strojach regionalnych do Łowicza przyjechali m.in. goście ze Śląska, Krakowa, Podhala, Kostrzynia, Redy. W barwnej procesji uczestniczyli także wierni z Kanady, Litwy, Szwecji, Japonii, Węgier, Francji i Anglii. W procesji wzięła udział także 8 osobowa grupa młodych Włochów, którzy przebywają w diecezji w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Wszyscy uczestnicy procesji na rynku wysłuchali słów biskupa ordynariusza. – Przybyliśmy tu dziś nie tylko z różnych zakątków diecezji, ale i Polski a nawet świata, bo Łowicz świętuje Boże Ciało, bo Łowicz raduje się Bożym Ciałem i tę radość chce jak najpiękniej i jak najdoskonalej zamanifestować – mówił bp Andrzej F. Dziuba. – Biskup podkreślał, że to nie jest tylko radość zewnętrzna, kolorowa, uśmiechnięta. To jest radość, która jest w sercach. Dlatego bądźcie pewni, że każda fotografia, utrwalającą to, co przeżywaliście jest wyrazem naszej tradycji i naszej wiary.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej Gościa Niedzielnego.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.

Podobne