Krzyż św. Wiktorii dla prof. Jerzego Pietrzaka

2 STYCZNIA 2024
Krzysztof Zwoliński

W rezydencji biskupiej z rąk bp. Andrzeja F. Dziuby odznaczenie przyjął historyk pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego.

O motywach przyznania odznaczenia prof. Pietrzakowi opowiada bp Dziuba. – Profesor jest wybitnym historykiem, związanym ze środowiskiem wrocławskim. Szczególnie interesował się okresem wojen chocimskich i parlamentaryzmem w tamtym okresie. Zresztą generalnie całymi dziejami parlamentaryzmu. Zawsze jego badania dotykały problemów Kościoła, Kościoła w Polsce, i to z odniesieniem do posługi prymasów Polski. To jest jego zainteresowanie, w którym ma znaczący wkład zwłaszcza w refleksje związane z okresem przed I wojną światową i po II wojnie światowej, kiedy prymasostwo przechodziło pewne przewartościowania – mówił hierarcha.

Chcąc wskazać związki J. Pietrzaka z diecezją łowicką, warto wspomnieć, że profesor Pietrzak, pisząc o prymasach Polski, często przywołuje Łowicz, Skierniewice, posługę prymasów na zamku i w rezydencjach prymasowskich. Zawsze spieszył z pomocą, z referatami, z badaniami naukowymi.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Zdjęcie: ks. Rafał Woronowski

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl