Imieniny Biskupa Łowickiego

1 GRUDNIA 2023
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj w katedrze łowickiej o godz. 18:00 wierni z diecezji modlili się w intencji bp. Andrzeja F. Dziuby, który obchodził swoje imieniny. Na Mszy św. obecni byli księża z całej diecezji, siostry zakonne, klerycy łowickiego WSD, przedstawiciele różnych grup modlitewnych i szkół katolickich. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta z Góry św. Małgorzaty.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Łowicki. U progu Eucharystii w imieniu kapłanów diecezji łowickiej życzenia imieninowe złożył prepozyt Katedralnej Kapituły Łowickiej ks. prał. Stanisław Poniatowski.

W homilii bp Dziuba, odwołując się do czytań, mówił o m.in. o relacji Boga z ludźmi i roli człowieka w dziele zbawienia: -Bóg potrzebuje, aby spełniać swoje wielkie dzieło, mówienia człowiekowi, że kocha ludzkość i świat.(…)  Bóg potrzebuje ludzi i potrzebuje, aby przez nich spełniło się to, że On jako Światłość niesie zbawienie aż do krańców ziemi. Bóg potrzebuje przede wszystkim sług światłości; a światłość jest znakiem walki z ciemnością i złem. (…) Dzisiaj Ewangelia mówi nam o wybranych Apostołach, którzy, zdaje się, widzieli tylko niebo, brzeg jeziora i wodę. (…) Ale musieli swoimi sercami widzieć daleko, o wiele głębiej. (…) Apostołowie, których dzisiaj wspominamy stali się tymi, którzy orędują za nami. Ufamy, że mój patron oręduje także za nami wszystkimi, za naszym Kościołem, że czyni z nas dzisiejszych rybaków ludzi. Pozwólmy Apostołom, aby byli dla nas przykładem i orędownikami w tym pięknym dziele -mówił celebrans.

Po obrzędzie Komunii św. życzenia dla Biskupa Łowickiego przekazali przedstawiciele sióstr zakonnych i różnych wspólnot modlitewnych działających w diecezji.

W słowie końcowym bp Andrzej F. Dziuba podziękował za wspólną modlitwę oraz życzenia: -Wszystkim wam z serca dziękuję za to, że tu jesteście, że chcecie tu być, że to jest nasz wspólny dom, w którym św. Andrzej jako Apostoł jest jednym z elementów jego fundamentów.

Na zakończenie bp Andrzej udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński