170. dziękczynna pielgrzymka do Suserza

19 SIERPNIA 2022
Krzysztof Zwoliński

Pielgrzymi z Żychlina wyruszyli przed obraz Pani Suserskiej. W latach 1848-1852 w Żychlinie panowała jedna z największych fali cholery. Najwięcej zachorowań było od maja do sierpnia 1852 roku. Pełni wiary mieszkańcy wyruszyli do oddalonego o 10 km Suserza, by błagać o ocalenie.

Padli na kolana przed obrazem Matki Bożej Suserskiej, który od XVI wieku słynął z uzdrowień. W 1852 r. pielgrzymi przyrzekli Maryi, że jeśli oddali pandemię, będą do niej pielgrzymować przez kolejne 100 lat. W 1952 r. odnowili swoje przyrzeczenie na następne 100 lat.

Wędrują nie tylko osoby, które na co dzień mieszkają w Żychlinie i okolicach, ale także ci, którzy stąd pochodzą i kultywują tradycje swoich rodziców, dziadków czy pradziadków i specjalnie na ten dzień powracają do Żychlina. Msza w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyła się o godz. 6. 30. O 6.00 odśpiewano w kościele Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pieszo wyruszyło ok. 500 osób, wiele dojechało samochodami czy autobusem. Ci, którzy nie mogli pielgrzymować ze względu na wiek czy zdrowie, wyszli naprzeciw zbliżającym się pielgrzymom.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl