XIV Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KnC”.

4 PAźDZIERNIKA 2018
Janusz Szwarocki

Ruszyły przygotowania do XIV Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KnC”. Organizację wydarzenia powierzono diecezji łowickiej. Znany jest już terminarz eliminacji.

Podczas konferencji prasowej, jaką zorganizowano we wtorek 2 października w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach, przedstawiono wstępne założenia mistrzostw. 14. edycję wydarzenia zaplanowano na 1 i 2 maja 2019 roku, a organizacją turnieju zajmą się dwa miasta: Sochaczew i Skierniewice. Według szacunków w zawodach weźmie udział ponad tysiąc zawodników.

– Cieszę się, że poprzez rozgrywki liturgicznej służby ołtarza, wartości sportowe łączą się z duchowymi. Chciałbym mocno podkreślić ważny, duchowy wymiar sportu – powiedział bp Wojciech Osial. – Sport jest wartością samą w sobie, walką. W walce fizycznej gdzieś wybrzmiewa też walka ducha i to, co jest wspólne, co jest istotą – zmaganie się.

Biskup Osial zwrócił uwagę na to, że turniej to też troska o zdrowie i rozwój fizyczny, a także doświadczenie wielkiej wspólnoty. To też rywalizacja, ale z zachowaniem podstawowego prawa: że jest bliźni. Rywalizujemy, ale biegniemy razem, zgodnie ze sportową zasadą fair play.

– Fakt, że spotykamy się tutaj świadczy o tym, że Skierniewce są otwarte na dobrą współpracę i współorganizację dużych imprez sportowych – mówił Jarosław Chęcielewski, zastępca prezydenta Skierniewic. – To wspaniała inicjatywa i przedsięwzięcie, któremu od samego początku kibicujemy. Niezwykle istotna jest tutaj atmosfera fair play – dodał wiceprezydent.

To druga co do wielkości impreza w Polsce, na którą Skierniewice udostępniają sześć obiektów sportowych: trzy należące do OsiR-u i trzy przyszkolne. Sochaczew także nie obawia się wyzwania.

– Jesteśmy doświadczonym miastem, jeśli chodzi o organizowanie imprez nawet na 2-3 tys. zawodników, więc jesteśmy gotowi i damy radę – zapewnił w imieniu burmistrza Sochaczewa Marek Fergiński, jego zastępca.

Michał Bondyra, redaktor naczelny miesięcznika „Króluj nam Chryste”, przedstawił oficjalną nazwę imprezy.

– To XIV Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KnC”, organizowane po raz pierwszy w diecezji łowickiej i po raz pierwszy organizowane w dwóch miastach – powiedział redaktor M. Bondyra. – To rzeczywiście druga co do wielkości sportowa impreza amatorska, w której bierze udział ponad 30 diecezji.

Rozgrywki podzielone zostały na trzy kategorie wiekowe: ministranci (roczniki 2007-2011), lektor młodszy (roczniki 2003-2006) i lektor starszy (roczniki 1998-2002).

– Mistrzostwa Polski o Puchar „KnC mają nie tylko wymiar sportowy, ale też duchowy, w których biorą udział ministranci z ważnymi legitymacjami ministranckimi – dodał Michał Bondyra. – Mistrzowie walczą o puchar przechodni „KnC” sporych rozmiarów, a jeśli wygrają przynajmniej trzykrotnie, puchar wędruje na własność do parafii.

Ks. Sebastian Antosik, diecezjalny duszpasterz sportowców, poinformował o kolejnych etapach organizacji mistrzostw. Od 1 stycznia ruszy strona internetowa, na której zawarte będą wszelkie informacje. Do połowy marca będą już znane składy drużyn w trzech kategoriach.

– Do końca roku potrwają eliminacje w diecezji łowickiej – poinformował ks. Sebastian. Zwycięzcy awansują do turnieju finałowego. Organizatorzy przyznają także tzw. dzikie karty. Dzięki nim w finale ogólnopolskim mogą wziąć udział także wicemistrzowie diecezji, a nawet zdobywcy III miejsc.

Rozgrywki w diecezji łowickiej prowadzone są w czterech kategoriach. Dodatkowa to open, w której nie odbywają się mistrzostwa Polski.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej lowicz.gosc.pl