Zmarł ks. prał. Andrzej Ambroży Janowski

28 PAźDZIERNIKA 2015

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska zawiadamia:

We wtorek, 27 października 2015 roku,
około godziny 15.00, w Szpitalu Powiatowym w Otwocku
zmarł w wieku 85 lat, przeżywszy 60 lat kapłaństwa

śp. ks. prał. Andrzej Ambroży Janowski

Ks. Andrzej pochodził z Parafii Św. Kazimierza w Pruszkowie. Urodził się 7 grudnia 1930 roku w Pruszkowie, w rodzinie Władysława i Zofii. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wacława Majewskiego 7 sierpnia 1955 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Narodzenia NMP w Sochaczewie-Trojanowie, św. Szczepana w Raszynie, a następnie w parafiach warszawskich: Chrystusa Króla na Targówku, Świętej Rodziny na Zaciszu, Matki Bożej Różańcowej na Bródnie.

We wrześniu 1964 roku ks. Andrzej został proboszczem parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie. W kolejnych latach pełnił obowiązki proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze, Wniebowzięcia NMP w Rokitnie, św. Jadwigi w Warszawie na Pelcowiznie, NMP Królowej w Józefowie k. Legionowa.

W czerwca 1994 roku został skierowany do parafii św. Łucji DM w Warszawie-Rembertowie jako wikariusz z prawem następstwa. Po roku posługi bp Kazimierz Romaniuk mianował go proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Warszawie-Grodzisku. Była to ostatnia placówka duszpasterska Księdza Andrzeja. Po trzech latach pracy, od czerwca 1998 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w DKE w Otwocku.

Przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia został mianowany 24 grudnia 2005 roku kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Radzyminie.

Polecamy śp. ks. kan. Andrzeja Ambrożego Janowskiego Opatrzności Bożej, prosimy o modlitwę w jego intencji.
Informację o szczegółach dotyczących pogrzebu podamy w późniejszym terminie.

Panie Jezu, okaż Księdzu Andrzejowi swoje Miłosierdzie!