Prymas Jan Tarnowski i jego krypta w Bazylice Katedralnej w Łowiczu

22 GRUDNIA 2016
Do krypty Tarnowskiego weszliśmy 9 kwietnia 2016 roku. Celem było obejrzenie jej wnętrza oraz przeprowadzenie wstępnej dezynfekcji. W krypcie znajdowały się dwa ceglane postumenty. Na jednym z nich umieszczona była zniszczona, cynowa trumna ze szczątkami mężczyzny w szatach kanonickich – prawdopodobnie Kazimierza Tarnowskiego; na drugim rozsypana została zawartość drewnianej trumny – pojedyncze kości ludzkie, fragmenty ubrań i dekoracji trumny. Również w narożniku krypty, w warstwie ciemnej ziemi, znajdowały się przemieszane kości ludzkie. Po usunięciu gruzu i warstwy piasku odsłonięto ceglaną posadzkę krypty.

Prace rozpoczęły się w maju i trwały do połowy października. Kryptę pogłębiono, położono nową posadzkę z zachowaniem częściowo starej i przeprowadzono konserwację murów. Doprowadzono także instalacje niezbędne do dalszych prac przy całości przygotowania i udostępnienia krypt. Zupełnie nowa posadzka położona została we wnętrzu kaplicy.

Prace przy krypcie zostały dofinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kolejnych latach chcemy je kontynuować dalej.

tekst i zdjęcia: ks. Adam Matysiak