Inauguracja Roku Akademickiego w Łowickim Wyższym Seminarium Duchownym

14 PAźDZIERNIKA 2016

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. dr Michał Wasilewski, wykładowca WSD w Łowiczu.

Po Mszy św. zebrani przeszli do auli seminaryjnej, gdzie rektor ks. dr Sławomir Wasilewski powitał gości i w krótkim wystąpieniu wyjaśnił znaczenie inauguracyjnego hasła „Tecum Maria” Jak wyjaśniał nawiązuje ono nie tylko do patronki seminarium Najświętszej Maryi Panny, ale także do nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która do wspólnoty seminaryjnej dotrze w Wielki Poniedziałek. – Skoro „Tecum Maria”, to cele jakie stawiamy sobie na początku nowego roku akademickiego chcemy osiągnąć wpatrując się w postać Tej, która, choć nie kończyła żadnych uniwersytetów i nie uczęszczała na żadne wykłady, to jednak potrafiła zasłuchać się w te anielską narrację, poprzez którą Gabriel wykładał Jej w Nazarecie najczystszą teologię o Bogu Ojcu, o Bogu Synu, o Duchu Świętym, o Jego istnieniu, o Jego opatrzności, o Jego działaniu – mówił ks. Rektor. Przełożony seminarium podkreślił także, że Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu to wyjątkowa uczelnia na mapie edukacyjnej regionu. – Uczelnia wyjątkowa, bo mająca stałe miejsce dla realnej obecności Jezusa Chrystusa, Nauczyciela, Mistrza, Pedagoga, Rektora nas wszystkich. W tej uczelni wszyscy w stosunku do Jezusa pozostajemy wciąż Jego uczniami, słuchaczami, studentami, a nawet przyjaciółmi. Niech Maryja, Jego i nasza Matka, okaże się w tym roku akademickim Wychowawczynią wszystkich roczników: od pierwszego po diakoński – mówił ks. Sławomir Wasilewski.

Podczas inauguracji 5 alumnów I roku propedeutycznego złożyło ślubowanie i odebrało indeksy. W tym roku do seminarium łowickiego na Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zostali przyjęci: Dominik Graczyk z parafii p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Łowiczu, Bartłomiej Jaska i Michał Kubiak z parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu, Piotr Ornafa z parafii p.w. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika w Sochaczewie oraz Krzysztof Żądło z parafii p.w. św. Michała Archanioła w Inowłodzu.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu znajduje się na stronie lowicz.gosc.pl