Parafiada na cześć 1050. rocznicy chrztu Polski

9 CZERWCA 2016

Organizatorem były Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu. Na zaproszenie placówki w imprezie wzięli uczniowie szkół powiatu łowickiego.

Zawody odbyły się 7 czerwca w trzech kategoriach wiekowych. Chłopcy i dziewczęta startowali osobno, ale ich wynik liczył się do ogólnej punktacji szkół.

Zgodnie z regulaminem, każda szkoła mogła wystawić maksymalnie 5 zawodników i 5 zawodniczek. Trasa liczyła 1050 m, czyli tyle, ile lat mija od chrztu Mieszka I.

W trakcie imprezy zostały zachowane elementy triady parafiadowej (sport, kultura i duchowość). Rywalizacja sportowa rozpoczęła się od modlitwy, którą poprowadził o. Marian Galas SP, rektor pijarskiego kolegium w Łowiczu. W muszli koncertowej, gdzie odbyła się dekoracja zawodników i zawodniczek, ustawiono plansze przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski.

Dodatkowo imprezie towarzyszył konkurs historyczny dla uczestników biegu. Karta konkursowa zawierała 18 ilustracji dotyczących wydarzeń i postaci z historii Polski oraz przyporządkowane do nich pytania konkursowe. Uczniowie otrzymali je wcześniej od organizatorów i wypełnione przekazali przed biegiem. Warunkiem uzyskania nagrody było prawidłowe uzupełnienie karty. Nagrody przyznano przez losowanie. Do wygrania były m.in. smartwatch, śpiwory i piłki.

Patronat nad wydarzeniem objęli ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i starosta łowicki Krzysztof Figat, którzy wsparli tę imprezę, fundując nagrody.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej Gościa Niedzielnego.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.