313. Majówka 2013 – dzień trzeci

7 MAJA 2013
admin

Po Eucharystii ks. Dariusz Rogiński, miejscowy Proboszcz i Kustosz oprowadził nas po obiekcie klasztornym, przedstawiając również historię wigierskiego sanktuarium. Każdy z alumnów mógł zejść do krypt kościelnych, aby zobaczyć miejsce pochówku kamedulskich zakonników.

Zakon kamedułów został założony w średniowieczu przez św. Romualda. Według tradycji, ciała zmarłych zakonników kamedulskich są umieszczane w grobowych niszach, które są następnie zamurowywane. Na każdej z takich nisz podawane są podstawowe informacje dotyczące zmarłego. W kryptach wigierskich znajduje się ponad 40 takich nisz. Po wyjściu z podziemi udaliśmy się na wieżę, aby ujrzeć panoramę Wigier, która charakteryzuje się otoczeniem wielu jezior i lasów.

W roku 1999 papież Jan Paweł II przebywał dwa dni w klasztorze wigierskich podczas swojej VII pielgrzymki do Ojczyzny. Obecnie apartamenty papieskie w Wigrach są odwiedzane przez wielu pielgrzymów i turystów z całej Polski i świata, dlatego w tym miejscu nie mogło także zabraknąć naszej wspólnoty seminaryjnej. W Polsce funkcjonują jeszcze dwa czynne zakony kamedulskie żyjące według reguły napisanej przez św. Romualda. Jedną z wielu atrakcji wigierskiego kompleksu pokamedulskiego, którą również mogliśmy zobaczyć jest wystawa zdjęć, ukazujących życie zakonników kamedulskich zamieszkujących klasztor w Bieniszewie koło Konina.

Kolejne godziny pobytu w Wigrach były przeznaczone na odpoczynek na „zdrowym i świeżym powietrzu”. Każdy z alumnów mógł przeżyć niecodzienną przygodę – spływ kajakowy Czarną Hańczą. Trasa przepływu prowadziła przez malownicze krajobrazy Suwalszczyzny i wynosiła ok. 14 kilometrów. Oprócz spływu kajakowego inną formą odpoczynku była wycieczka rowerowa, dzięki której można było poznać z perspektywy lądu równie urocze zakątki północno–wschodniej Polski.

Trzeci dzień „Majówki” był pełen wrażeń i nowych doświadczeń. W tym dniu każdy z nas mógł poznać nieco bliżej klasztor wigierski, jego otoczenie oraz przepiękną i fascynującą przyrodę Suwalszczyzny.

Dalsze informacje z ostatniego dnia „Majówki” już jutro.
Zapraszamy zatem ponownie na naszą stronę internetową.

Zobacz:
I dzień „Majówki”
www.diecezja.lowicz.pl/serwis/index.php?id=661&idd=884
II dzień „Majówki”
diecezja.lowicz.pl/serwis/index.php?id=661&idd=886
IV dzień „Majówki”
diecezja.lowicz.pl/serwis/index.php?id=661&idd=888

Podobne