Rezurekcja w Bazylice Katedralnej w Łowiczu

25 MARCA 2008

W homilii biskup łowicki wezwał wszystkich do podjęcia trudu rozumienia cudu Zmartwychwstania, z czego będzie wypływać autentyczne świadectwo uczniów Chrystusa. Chrystus dał życie światu, mówił kaznodzieja, Jego słowo i moc jest fundamentem wszelkiego porządku międzyludzkiego, Jego Ewangelia jest fundamentem cywilizacji.

Kościół zawsze był przeciwko terroryzmowi i nietolerancji podkreślił hierarcha. Dramatem czasów współczesnych jest wmawianie ludziom, że Kościół, że Pan Bóg jest wrogiem człowieka. Przecież u podstaw kultury i cywilizacji leży nauka Chrystusa, która buduje, a nie niszczy. Prawdziwa tolerancja, stwierdził bp Dziuba jest oparta na prawdzie i odpowiedzialności za człowieka, każda inna tolerancja niszczy i poniża, hamuje rozwój osoby ludzkiej.

Biskup łowicki wezwał wiernych, aby znak publicznego zamanifestowania oddania chwały Chrystusowi zrealizował się w postawach chrześcijańskich w codzienności.

W tym roku oprawę liturgiczną w Bazylice łowickiej przygotowywali lektorzy i ministranci Parafii Katedralnej, ponieważ prawie 50 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przebywa w Rzymie.

Tam uczestniczyli w Triduum Paschalnym w Bazylice św. Piotra, zaś na Mszy św. Krzyżma posługiwali w asyście liturgicznej Ojcu świętemu Benedyktowi XVI. Tego rodzaju pielgrzymka staje się zwyczajem łowickiej uczelni, bowiem 7 lat temu alumni w podobnym celu udali się do wiecznego Miasta.