32. rocznica utworzenia diecezji łowickiej

27 MARCA 2024
Krzysztof Zwoliński

W miniony poniedziałek (25 marca) obchodziliśmy 32 lata istnienia diecezji łowickiej. Z tej okazji w katedrze łowickiej o godz. 18:00 została odprawiona Msza św. w intencji diecezji.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Wojciech Osial. Wraz z nim przy stole eucharystycznym stali: ks. Rafał Woronowski – sekretarz bp. seniora oraz administratora apostolskiego diecezji łowickiej, ks. Jacek Zieliński i ks. Grzegorz Krupa – wikariusze parafii katedralnej oraz ks. Zbigniew Kielan – rzecznik prasowy diecezji łowickiej.

U progu Mszy św. słowo wstępu skierował do wiernych proboszcz parafii katedralnej ks. kan. dr Dariusz Kuźmiński: -Dzisiaj 32. rocznica powstania diecezji łowickiej, dlatego dziś pod przewodnictwem bp. Wojciecha chcemy dziękować Panu Bogu za naszą diecezję i prosić o błogosławieństwo, opiekę Bożą nad naszym lokalnym Kościołem -mówił ks. Dariusz.

W homilii bp Osial zwrócił uwagę na duchowy wymiar diecezjalnej wspólnoty: -Mamy już 32 lata historii i Panu Bogu za to dziękujemy; za wszystko co w tym czasie się wydarzyło. Chcemy odczytywać wszystko duchowo. Można i trzeba przywoływać rzeczy, dzieła materialne, instytucje, ale myślę, że najważniejsze w życiu diecezji jest to, co się dzieje w sercach ludzkich, to jak idziemy w stronę Pana Boga. I chcemy najpierw widzieć ten Kościół duchowy. Chcemy widzieć siebie, nasze życie z Bogiem, bo to my tworzymy historię -mówił celebrans.

Po Eucharystii kapłani wraz z wiernymi zeszli do krypty, gdzie pochowany jest Pierwszy Biskup Łowicki Alojzy Orszulik, aby tam wspólnie pomodlić się za jego duszę.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński