226. Co słychać na roku pierwszym w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu?

15 PAźDZIERNIKA 2011
admin

Kurs wstępny rozpoczęliśmy w ośmioosobowej grupie, ale do Seminarium dotarło nas już dziewięciu alumnów chętnych podjąć wyzwania na drodze powołania. Podczas kursu poznawaliśmy się nawzajem i zapoznawaliśmy się z życiem i programem dnia codziennego w Seminarium.

Czas spędzony w spalskim Domu Rekolekcyjnym „Ostoja” był również ubogacany wyjazdami. Byliśmy między innymi w klasztorze Ojców Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie mogliśmy lepiej poznać historię współpatrona naszej diecezji, błogosławionego ojca Honorata Koźmińskiego. Zwiedziliśmy również bunkier poniemiecki z czasów II wojny światowej w miejscowości Konewka oraz inne charakterystyczne dla Spały miejsca.

Po powrocie do Łowicza przeżyliśmy uroczystą inaugurację roku akademickiego 2011/2012, podczas której zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z biskupem seniorem Alojzym Orszulikiem w jego domu przy ul. Długiej. 13 października – dokładnie w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionego ojca Honorata Koźmińskiego – udaliśmy się więc całym rokiem wraz z księdzem rektorem dr Sławomirem Wasilewskim z wizytą do Jego Ekscelencji. Mimo zimna i deszczowej pogody zostaliśmy bardzo gorąco przyjęci przez Gospodarza i siostry zakonne posługujące w rezydencji.

Wizytę rozpoczęliśmy w kaplicy wspólną modlitwą różańcową, poprowadzoną przez samego księdza biskupa i zakończoną udzieleniem nam pasterskiego błogosławieństwa na cały nasz pobyt w Seminarium. Dalsza cześć spotkania odbyła się w pokoju gościnnym, przy cieście i herbacie. W czasie poczęstunku mieliśmy okazję lepiej poznać pierwszego biskupa łowickiego oraz historię początków naszej diecezji i budowy naszego Seminarium. Ksiądz biskup wręczył także każdemu z nas List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae” oraz Księgę Pamiątkową wydaną trzy lata temu z okazji 80 rocznicy jego urodzin. Wizyta ta z pewnością pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo.

Trzeba przyznać, że na ten jak na razie krótki okres naszego pobytu w Seminarium przypadło już wiele wydarzeń i spotkań z nowymi, ciekawymi ludźmi. Za te wszystkie doświadczenia i przeżycia jesteśmy Panu Bogu bardzo wdzięczni.

Podobne