2 dniowe obchody 37. rocznicy powstania NSZZ „Solidarności”.

4 WRZEśNIA 2017
admin

Powstanie Solidarności powinno się świętować od 1979 roku, kiedy to prorok stanął na Placu Zwycięstwa w Warszawie i powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój, i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Ta data powinna być początkiem Solidarności, bo wtedy Jan Paweł II poprosił dla nas o jednego ducha. On widział, jak prorok, jaka powinna być nasza ojczyzna. I On ten obraz chciał zaszczepić całemu narodowi. Może niektórzy nie zwrócili na to uwagi, ale to zadziałało – mówił ks. Kwatek.  – Cieszymy się, że w 1980 roku powstała Solidarność. To była odpowiedź na to, co było wcześniej, na wołanie proroka. Dlatego jej powstanie jest tak ściśle związane z wiarą. My tu na Eucharystię nie przychodzimy po to by była ona piękną dekoracją dla uroczystości rocznicowych. To jest korzeń, jesteśmy u źródła tego ducha, który powinien być we wszystkich. I jeżeli ten duch gaśnie to trzeba wiedzieć, że nie zebrania czy dialogi pomogą. Trzeba upaść na kolana i przed ołtarzem wołać o ducha. Inaczej znowu poszukamy swoich zniewoleń, swoich interesów lokalnych, miejscowych, własnych, a zagubimy gdzieś tę wizję Polski, którą ma Bóg – mówił kaznodzieja.

Proboszcz katedry zachęcał także do tego by dokonując różnych wyborów nie wybierać miedzy jednym a drugim, ale aby zawsze szukać prawdy. Jeżeli opowiemy się po stronie prawdy będziemy po słusznej stronie.

Ostatnim punktem było złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy katedrze. Obchody zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki” ulubionej pieśni świętego papieża.Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Podobne