Życzenia Biskupa Łowickiego na Wielkanoc 2022

Łowicz, Wielkanoc 2022 roku
dz. 414/2022
Radujmy się zwycięstwem Jezusa Chrystusa
Życzenia Biskupa Łowickiego na Wielkanoc 2022 roku
Drodzy Siostry i Bracia
Oto stajemy u celu wielkopostnej drogi; nasze dobre pragnienia przemiany serca i duszy
składamy u stóp Zmartwychwstałego Pana. On ożywia i umacnia nas w wierze, nadziei i miłości. Wielkanocna radość napełnia dzisiaj nasze serca i śpiewamy radosne Alleluja, aby zwiastować sobie i całemu światu prawdę zwycięstwa Jezusa.
- Jesteśmy rodziną Bożą
Słuchamy dzisiaj słynnej katechezy paschalnej Apostoła Piotra w domu setnika Korneliusza
w Cezarei Filipowej. Pierwszy Papież ukazuje nam ewangeliczny opis działalności Jezusa oraz Jego śmierci i wskrzeszenia trzeciego dnia (por. Dz 10, 34a. 37-40). My odpowiadamy przekonaniem,
że Zmartwychwstanie Jezusa jest tajemnicą nowego życia (św. Augustyn), a zbawienie oferowane jest wszystkim ludziom (por. Dz 10, 35-36).
Świętując Wielkanoc pragniemy zasiadać z naszymi bliskimi, tak jak Jezus spożył posiłek
z Apostołami (por. Dz 10, 41). Piotr naucza, że Chrystus umarł za nasze grzechy zgodnie z Pismem (1 Kor 15, 3) i powstał z martwych trzeciego dnia zgodnie z Pismem (1 Kor 15, 4). Ta prawda mówi nam o mocy zmartwychwstania i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, aby nikt nie został pozbawiony możliwości uwierzenia w Jezusa i zbawienia wiecznego, które jest Jego darem.
My niosąc tę prawdę stajemy się apostołami.
- Świadkowie pustego grobu
Znakiem Zmartwychwstania jest pusty grób Jezusa; Ewangelista Jan zauważa pierwszych świadków pustego grobu: Marię Magdalenę, umiłowanego ucznia Jana i apostoła Piotra. Ta pusta przestrzeń była potrzebna, aby uczniowie przeszli od widzenia Jezusa do wiary w Jego
zmartwychwstanie (por. J 20, 1-9).
My sami wiemy, że wieść o zmartwychwstaniu jest trudna do przyjęcia (por. Łk 24, 1-12).
Widzimy wyraźnie, że uczniowie nie byli przygotowani do przyjęcia objawienia paschalnego
(por. Łk 24, 27-45). Świadectwo pustego grobu umacnia naszą wiarę. Ewangelia została spisana
nie tylko dla utrwalenia mów i czynów Jezusa, ale dla wzbudzenia autentycznej wiary u odbiorców (por. J 20, 30-31). Pragniemy zatem przyjąć świadectwo uczniów i naszą wiarą przemieniać nasze dni.
- Wiem, Komu uwierzyłem (2 Tm 1, 12)
Św. Paweł przypomina nam, że dopiero przy końcu świata ukaże się przynależność wierzących do Chrystusa (por. Kol 3, 1-4). Teraz ta więź pozostaje zakryta, ale już sprawia, że przynależymy
do rzeczywistości niebiańskich. Zmartwychwstanie wierzących będzie ostatecznym ukazaniem się
w chwale (por. Kol 3, 4). Zapewne dlatego Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje: Chrystus zmartwychwstał i żyje na zawsze, a dzięki temu i my razem z Nim żyć będziemy bez końca (989).
Zmartwychwstanie, które nastąpi w przyszłości będzie objawieniem się pełni życia. Natomiast ziemskie pielgrzymowanie, a więc myśli, pragnienia, ambicje powinny być kształtowane według prawdy objawionej przez Boga i przekazanej nam przez Chrystusa. Jej centrum jest największe przykazanie, przykazanie miłości Boga i bliźniego (por. Mt 22, 34-40).
- W Jezusie żyjemy pełnią życia
Zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą prawdą naszej wiary. Bez zmartwychwstania Zbawiciela cała nauka chrześcijańska traci swój sens (por. 1 Kor 15, 12-14; KKK 638, 650).
Przez swoje Misterium Paschalne Chrystus otwiera nam bramy życia wiecznego (por. J 10, 1-21). Jako prawdziwy Baranek Boży zgładził grzechy świata, a więc i nasze grzechy (por. J 1, 29),
pokonał śmierć i zmartwychwstając, przywrócił nam życie przybranych dzieci Boga (por. Ga 4, 5;
Ef 1, 5). Każda Eucharystia jest sakramentem miłości, który odkrywa naszą jedność w Bogu.
Dzięki sprawowanej Eucharystii my wszyscy, którzy należymy do Kościoła, wciąż możemy odradzać się do nowego życia w Bożej łasce, karmiąc się Ciałem Chrystusa (por. J 6, 54-58; 1 Kor 11, 17-34). Zmartwychwstanie Zbawiciela jest tak ważną prawdą wiary, że świętujemy ją nie tylko raz w roku, ale w każdą niedzielę. Łamanie chleba upamiętnia Jezusowy dar z siebie na Ostatniej Wieczerzy i potem na krzyżu (por. 1 Kor 10, 16; Dz 20, 7).
- Silni w Chrystusie
Wielkanocna postawa to pewność wiary, że Bóg nie pozostawia człowieka samego z jego grzechami i śmiercią (por. Ap 1, 5; Kol 1, 13). Uwalnia go od nich przez swego Syna Jezusa
Chrystusa. Dzięki Niemu, jako wierzący, potrafimy na tym świecie – mimo przerażających zdarzeń
i miejsc – żyć bez rozpaczy i zwątpienia (por. 2 Kor 4, 8).
Wielkanocna postawa to niewzruszona nadzieja, że Bóg zwycięża, a stworzeniom udziela
swego miłosierdzia w obfitości (por. Jon 4, 2; Ps 111, 4). Jezus przeszedł przez bramę śmierci,
abyśmy byli uczestnikami życia; On nas wprowadza w przyszłość: w życie wieczne i w zmartwychwstanie. Wielkanocna postawa to świadomość, że Jezus Chrystus żyje we wspólnocie Kościoła,
jest z nim zwłaszcza w godzinie Eucharystii i towarzyszy mu.
Drodzy Siostry i Bracia,
Spotykamy dzisiaj w liturgii Jezusa Zmartwychwstałego, ale przychodzimy do Niego także
w każdej niedzielnej i codziennej Mszy św., jako wspólnota zgromadzonego Kościoła. Obyśmy Go
z radością nieśli w życiu wiary, w naszych sercach, rodzinach, parafiach, Ojczyźnie i w całym
świecie. Upraszamy zwycięstwa dobra nad złem w wielu zakątkach świata, a zwłaszcza na Ukrainie. Niech pokój Zmartwychwstałego Pana Paschalnego będzie udziałem Was wszystkich, każdej i każdego z Was.
Na radość wielkanocnego świętowania przyjmijcie Boże błogosławieństwo: W imię Ojca
i Syna, i Ducha Świętego.
+ Andrzej F. Dziuba
Biskup Łowicki