Zmarł kard. Stanisław Nagy

5 CZERWCA 2013

Wybitny teolog, wykładowca i przyjaciel Jana Pawła II, kard. Stanisław Nagy zmarł w środę rano w Krakowie, w wieku 92 lat – poinformował ks. Stanisław Mieszczak z zakonu Sercanów.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 10 czerwca (importa) o godz. 17.00 oraz we wtorek 11 czerwca (pogrzeb) o godzinie 11.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystościom w dniu pogrzebu przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski a homilię wygłosi abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kard. Stanisław Nagy urodził się w śląskiej, górniczej rodzinie, 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym. Matka przyszłego Kardynała była Polką, a ojciec Polakiem o korzeniach węgierskich.
– To był zawsze człowiek żyjący sprawami Kościoła. Miałem z nim kontakt już jako kleryk. Zawsze, gdy mówił o Kościele, było to dla niego środowisko, którym żył. Sprawy Kościoła, papieża, ekumenizmu to było to, czym się z nami dzielił – mówił dziennikarzom sercanin, współbrat kard. Nagyego, ks. Stanisław Mieszczak.

Według niego kard. Nagyego cechowało „posłuszeństwo”. – Zostałem młodym przełożonym, on był już profesorem, a jednak zgodnie z wymogami zakonnymi zawsze przychodził do mnie po błogosławieństwo. To świadczy o jego podchodzeniu do obowiązków zakonnych – dodał.

Ks. Mieszczak mówił, że współpraca kard. Nagyego z Karolem Wojtyłą datuje się od czasów wykładów na KUL-u, gdy obaj spędzali długie godziny w pociągu i współpracowali na uniwersytecie. – Często widziałem dokumenty papieskie w przygotowaniu u niego na biurku. Nigdy się tym nie chwalił, nie mówił o tym, ale często Jan Paweł II konsultował z nim wiele spraw. Była to cicha, ale bardzo głęboka współpraca – powiedział ks. Mieszczak.