Zawitała ikona MB w Tumie

23 MAJA 2017

Tumscy parafianie powitali ikonę jasnogórską 21 maja, dokładnie w 856. rocznicę konsekracji wiekowego kościoła. To szczególny znak dla całej wspólnoty. Przygotowywali się do odwiedzin swojej Patronki sumiennie, poprzez misje i nowennę. Od poprzedniego nawiedzenia minęły już 43 lata. Teraz kolejne pokolenia mieszkańców doświadczyły niezwykłej wizyty.

Uroczystości powitalnej przewodniczył bp Józef Zawitkowski. W licznej procesji udał się z wiernymi i kapłanami na miejsce spotkania z obrazem. Ikonę przywiózł specjalny samochód w towarzystwie wozów policyjnych i straży pożarnej. Gdy obraz wyłonił się z samochodu-kaplicy zgromadzeni wokół uklękli. Bp Zawitkowski i ks. Piotr Nowak, proboszcz tumskiej parafii, ucałowali ramy ikony. Obraz na swe ramiona wzięli ojcowie. W drodze do kościoła przekazali je matkom. Potem niosła ikonę młodzież, sołtysi wiosek wchodzących w skład parafii i na końcu strażacy.

Na czele orszaku szły poczty sztandarowe jednostek OSP. Wierni nieśli świece, panie długi różaniec, a dziewczynki sypały na drogę płatki kwiatów. W pochodzie szła i grała Orkiestra Dęta OSP w Tumie. Specjalnie na tę okoliczność przyjechała delegacja z Łowicza z kotłem, żeby jak w słynnej procesji Bożego Ciała, wybijać rytm podczas przemarszu. Byli ubrani w stroje łowickie. W uroczystości wzięli udział również panowie ubrani w stroje łęczyckie.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.