Zaproszenie Biskupa Łowickiego dla maturzystów

24 MARCA 2017

„OTO MATKA TWOJA”

Kochani Maturzyści,

„Czas ucieka i matura coraz bliżej” – śpiewają w ponadczasowym utworze Czerwone Gitary, najpierw Was śmiesząc i bawiąc, bo to jeszcze dużo czasu do egzaminów, a następnie budząc niepokój, gdyż to „już niedługo, coraz bliżej, już za chwilę”. Zdaję sobie sprawę, że w Waszych sercach rośnie niepokój związany nie tylko z maturalnymi zmaganiami, ale i podjęciem decyzji o wyborze dalszej drogi życia.

Chcę, abyście wiedzieli, że Wasz Biskup jest z Wami w tych wszystkich doświadczeniach. Znakiem tej obecności jest Pielgrzymka Maturzystów diecezji łowickiej na Jasną Górę, na którą serdecznie Was zapraszam tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową, czyli 8 kwietnia 2017 roku.

Dlatego bądźmy razem, abyście mogli przekonać się, że nie jesteście sami przed tym jednym z ważniejszych w Waszym życiu progów, który niebawem macie przekroczyć. Bądźmy razem, aby doświadczyć opieki Matki Bożej, która „dla wszystkich swoich dzieci serce czułe ma”. Bądźmy razem, aby na Jasnej Górze doświadczyć prawdziwości słów, stanowiących hasło tegorocznej pielgrzymki, „Oto Matka Twoja” (J 19,26).

Wasze egzaminy maturalne zbiegają się z Nawiedzeniem Obrazu Czarnej Madonny w parafiach naszej diecezji, świętującej 25-lecie jej powstania. Wiem, że część z Was już uczestniczyła w tym spotkaniu z Maryją, inni na nie dopiero oczekują.

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę jest taką sposobnością, gdzie będziecie mogli na chwilę oderwać się od codzienności i zainwestować w rozwój ducha poprzez szczerą spowiedź sakramentalną, rozważanie Drogi Krzyżowej, konferencję, osobistą modlitwę oraz pełne uczestnictwo we Mszy świętej.

Maryja zawsze z ufnością wskazywała na Chrystusa (por. J 2,1-12), dlatego „Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie! Dzisiaj często człowiek nie wie, co kryje się w jego wnętrzu, w głębokości jego duszy i serca. Tak często niepewny sensu życia na tej ziemi i ogarnięty zwątpieniem, które zamienia się w rozpacz (…). Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka! On jeden ma słowa życia, tak, życia wiecznego” {Homilia Jana Pawła II podczas inauguracji pontyfikatu, 22.10.1978 r.).

Aby usłyszeć to Słowo, trzeba chociażby odważyć się wyruszyć na Pielgrzymkę Maturzystów, na którą jeszcze raz serdecznie Was zapraszam.

W oczekiwaniu na spotkanie, z serca Wam błogosławię.

Wasz Biskup
+Andrzej Franciszek Dziuba