Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

3 LUTEGO 2016
admin

Zwyczajem diecezji łowickiej w święto Ofiarowania Pańskiego, gdy przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, w katedrze sprawowana jest w południe uroczysta Eucharystia, podczas której osoby konsekrowane odnawiają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Liturgia rozpoczęła się przed pomnikiem Jana Pawła II od poświęcenia świec. Potem procesja przeszła do katedry. Jej drzwi stanowią Bramę Miłosierdzia. Dzięki temu można było zyskać odpust zupełny.

Mszy św. przewodniczył biskup nominat Wojciech Osial. Koncelebrowali ją biskupi seniorzy Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski oraz księża, w większości kapłani – zakonnicy, w tym pustelnik diecezjalny. Uczestniczyły w niej siostry zakonne, również ze zgromadzeń bezhabitowych, oraz wdowy konsekrowane.

W homilii biskup nominat nawiązał do znaczenia dzisiejszego święta. – Często patrzymy na święto Ofiarowania Pańskiego, jako na wydarzenie, kiedy my ofiarowujemy się Panu Bogu na służbę. Oczywiście jest to prawdą. Odwróciłbym spojrzenie na to święto. Dzisiaj to Bóg pierwszy ofiarowuje się nam. Nie myśl, co ty ofiarujesz Panu Bogu, tylko pomyśl, co Bóg dzisiaj daje tobie. Kiedy odkryjemy, co Pan Bóg nam daje, wtedy łatwiej będzie nam dawać – głosił bp Osial.

Pod koniec Mszy św. do bazyliki przybył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Przyjechał prosto z lotniska. Żałował, że problemy komunikacyjne nie pozwoliły mu zdążyć na czas z Filipin, gdzie uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości łowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.

Podobne