Zakończenie oktawy Bożego Ciała w Rawie Mazowieckiej

13 CZERWCA 2015

W czwartek 11 czerwca, na zakończenie oktawy Bożego Ciała, po Mszy św. w kościele oo. pasjonistów w Rawie Mazowieckiej na ulice miasta wyszła procesja. Zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, w głównej nawie świątyni mieszkańcy usypali dywan z płatków kwiatów, po którym niesiony był Najświętszy Sakrament. – Co roku układany jest inny wzór, choć zdarza się, że niektóre symbole co jakiś czas się powtarzają – mówi pani Bożena, rawianka, która w usypywaniu barwnego kobierca uczestniczyła już 30 razy.

Płatki są świeże. Zrywane tego samego dnia. Dopiero podczas układania zapada decyzja, do czego zostaną wykorzystane. Np. pióra orła na godle Polski zrobione zostały z płatków peonii.

Dywan robią głównie kobiety. Spotykają się wieczorem, w przeddzień procesji. Usypywanie trwa kilka godzin. W tym roku na dywanie według projektu Rajmunda Gałeckiego można było zobaczyć, oprócz naszego narodowego symbolu, herb Rawy Mazowieckiej i dwa herby papieskie – Jana Pawła II i Franciszka. Pojawił się też herb Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, czyli pasjonistów, jak popularnie nazywani są zakonnicy.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.