Zakończenie obchodów 855. rocznicy konsekracji archikolegiaty w Tumie

26 PAźDZIERNIKA 2016

Kościół w Tumie został konsekrowany 21 maja 1161 roku. Świątynia przetrwała zawirowania dziejowe, choć wojny – szczególnie ostatnia – odznaczyły na niej swoje piętno. Odremontowana, jest świadkiem początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Obchody jubileuszu konsekracji świątyni rozciągnięte były w czasie. Rozpoczęły się 1 maja wydarzeniem modlitewno-kulturalnym „Tum jest”. Zakończyły się 23 października wprowadzeniem relikwii dwóch polskich świętych – Jana Pawła II i o. Maksymiliana Marii Kolbego. Kapsuły z kroplą krwi polskiego papieża oraz włosami franciszkańskiego męczennika, założyciela klasztoru w Niepokalanowie, zostały sprowadzone staraniem ks. Piotra Nowaka, proboszcza parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie.

Zanim rozpoczęła się procesja, przy wzniesionym obok romańskiej świątyni drewnianym kościele św. Mikołaja posadzono dwa drzewa na pamiątkę wydarzenia – dąb św. Jana Pawła II i buk św. Maksymiliana.

W niedzielnej uroczystości wzięli udział parlamentarzyści – poseł Grzegorz Schreiber, obecnie sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i senator Przemysław Błaszczyk. Były poczty sztandarowe, grała orkiestra dęta. W oprawę muzyczną Mszy św. włączył się Grodziski Chór „Bogorya”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu znajduje się na stronie lowicz.gosc.pl