Żyrardów. Pinakle zostaną uratowane

16 SIERPNIA 2021
Krzysztof Zwoliński

Fundusze Europejskie pomogą w odrestaurowaniu kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego na t remont pinakli (wieżyczek) przeznaczono prawie 1 mln zł z Unii Europejskiej.

Kościół usytuowany jest na terenie XIX-wiecznej Osady Fabrycznej, uznanej w 2012 r. za szczególny zabytek – pomnik historii. Wiele budynków zlokalizowanych na terenie osady, w tym kościół, znajdują się w złym stanie technicznym i wymagają pilnego remontu. Na południowej wieży kościoła zachowało się jedynie 6 z 8 pinakli wyższych, a upadek jednego z frontowych pinakli uszkodził elementy wieńca płaskownika oraz dach. W ramach inwestycji wzmocnione zostaną pinakle kościoła. Konserwacji będą poddane luki murowane i fragmenty filarów narożnych wież murowanych. Wzmocnione zostaną też pęknięcia filarów głównych. Dzięki renowacji uda się zachować wygląd neogotyckiego kościoła, a także dostosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl