Zachęta, by zajrzeć w głąb siebie.

1 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

Wielki Post jest czasem, w którym dzieci i młodzież biorą udział w rekolekcjach przygotowujących do obchodów najważniejszego dla chrześcijan święta – Wielkanocy. Nie inaczej było i w tym roku. W dniach 27-29.03 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Przez dwa dni obywały się one w murach szkoły. Wygłosił je ks. Łukasz Gawrzydek, wikariusz pracujący w parafii katedralnej w Łowiczu. Dzieci uczestniczyły w nich bardzo chętnie. Tegoroczne nauki wielkopostne upłynęły pod hasłem: „Słuchając rodziców, słuchamy Boga”. Ksiądz rekolekcjonista przywołał postaci św. Franciszka z Asyżu oraz św. Tereski. Na przykładzie tych dwóch postaci wytłumaczył dzieciom, jak należy wypełniać wolę Boga zawartą  w Dekalogu. Dzieci w rozmowie ze swoim katechetą Piotrem Sumińskim przyznały, że przebieg rekolekcji bardzo im się podobał. Zwłaszcza najmłodsi uczniowie chwalili księdza Łukasza.

Trzeci dzień rekolekcji był dniem sakramentu pokuty. Tego dnia dzieci wraz  ze swoimi nauczycielami i katechetami uczestniczyły w Eucharystii, która w tym roku sprawowana była w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Celebransem był ksiądz Łukasz Gawrzydek. On też wygłosił homilię. W czasie Mszy św. czterech kapłanów posługiwało przy sakramencie pokuty. Byli to: ks. Grzegorz Ziąbski – proboszcz parafii pw. Matki Bolesnej w Nieborowie, ks. Radosław Czarniak – ojciec duchowny   w łowickim Wyższym Seminarium Duchownym, ks. Mateusz Podkowiński – wikariusz  z parafii pw. Świętego Ducha w Łowiczu oraz ks. Adam Matysiak – ekonom diecezjalny.

Autor: Piotr Sumiński