XXI Kongres Odnowy w Duchu Świętym

18 PAźDZIERNIKA 2018
Janusz Szwarocki

Odbył się XXI Kongres Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Łowickiej. Formacja odbyła się pod hasłem: „Czerpać ze Źródła”.

Kongres rozpoczął się 12 października w Wiskitkach, gdzie wieczorem członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym zgromadzili się na wspólnej modlitwie różańcowej i Eucharystii. Konferencję wygłosił ks. Kamil Goc, który mówił na podstawie „Hymnu o miłości” o powrocie do Źródła, którym jest Jezus Chrystus. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

Drugiego dnia kongresu ponad 150 osób z kilkunastu wspólnot, zgromadziło się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Po zawiązaniu wspólnoty zgromadzeni przyzywali wstawiennictwa Ducha Świętego, a także polecili Mu wszystkich członków, moderatorów, liderów wspólnot, a także księży, którzy sprawują opiekę nad wspólnotami. Szczególnie dziękowali za ks. Witolda Okrasę, diecezjalnego koordynatora Odnowy w Duchu Świętym. – Mamy czerpać ze Źródła. Niech naszym czerpakiem będzie wiara, którą mamy umacniać. Korzystajmy z tego, że Duch został nam dany przez Chrystusa – Źródło, który cierpiał, by nas odkupić. Później dał nam Ducha. Za darmo. Więc czerpcie jak najwięcej – mówił ks. W. Okrasa.

Tego dnia najważniejsza była Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz diecezji w słowie skierowanym do wiernych nawiązał do bł. o. Honorata Koźmińskiego, którego wspomnienie przypada tego dnia. – Błogosławiony patron naszej diecezji niech będzie dla was przykładem. Z pewnością Duch Święty towarzyszył mu każdego dnia. Tyle zakonów nie powstałoby bez mocy Trzeciej Osoby Trójcy – mówił bp Andrzej. – Ojcu Honoratowi wydawało się, że był wielkim charyzmatykiem (…) Ale Kościół nauczył go pokory, zsyłając do Zakopanego, gdzie w ciszy, w pokorze służył innym. Nie krzyczmy, że jesteśmy charyzmatykami, nie nadużywajmy tego, ale w ciszy i pokorze przyzywajmy i nieśmy dalej Ducha Świętego – prosił ordynariusz.

Wśród wspólnot nie zabrakło członków Odnowy z Kutna, z parafii św. Jana Chrzciciela, która w przyszłym roku świętować będzie 25-lecie działalności. – Dla nas Odnowa to przede wszystkim zaangażowanie w życie parafii, to jest nasz fundament. A radość, która nam towarzyszy, bierze się z tego, że jest pośród nas Duch Święty. Staramy się Go zobaczyć w księżach, w drugim człowieku, w codziennych obowiązkach – mówił Stanisław Rzeźnicki, lider wspólnoty.

Do tej wspólnoty należał ks. Kamil Goc, który wprowadził wszystkich w odnowienie zobowiązań chrzcielnych i wynikających z sakramentu bierzmowania. Spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego i słowem rozesłania.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl