X i XI Jasełka Międzyborowskie

17 STYCZNIA 2022
Krzysztof Zwoliński

Kolejna, choć wyjątkowa odsłona słynnych już „jasełek międzyborowskich” odbyła się 9 i 16 stycznia w parafii Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie. Gdy 11 lat temu młodzież mająca od 10 do 28 lat wystawiała pierwszy spektakl, nikt nie myślał, że co roku będzie gromadzić tłumy widzów, występować przy profesjonalnym nagłośnieniu i grać jasełka kilkakrotnie.

W 2012 r. po raz pierwszy w parafii Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie wystawiono jasełka. Inne niż dotychczas. Byli w nich aniołowie, pastuszkowie, Trzej Królowie, ale i Hetman, Jagna – gospodyni Heroda, wojsko… Pierwszy scenariusz zaczerpnięty był z internetu, a fenomenem był fakt, że wraz z młodzieżą na scenie wystąpił ówczesny wikariusz ks. Paweł Muranowicz.

Ujęte wierszem lokalne wydarzenia, sytuacje w konwencji narodzin Jezusa wpisały się na stałe w tradycję parafii. W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany i jasełka zostały odwołane. Powstał jedynie krótki film wyjaśniający sytuację. W tym roku scenarzysta i reżyser T. Fatalski postanowił odrobić straty.

Jasełka wyjątkowe nie tylko ze względu na numerację, ale także na zaangażowanych aktorów. Grupa przyjaciół zaprosiła do udziału bowiem wszystkich księży, którzy przez lata grali w spektaklach, tworząc kolejne kreacje aktorskie i edycje jasełek, a także zaprzyjaźnionych kapłanów.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl