Wysokienice z Różańcem w ręku

8 PAźDZIERNIKA 2018
Janusz Szwarocki

W Wysokienicach w pierwszą niedzielę października młodzież zawierza swoje życiowe wybory. Robi to w niecodzienny sposób.

Niemalże w każdej parafii październik to czas, gdy w odmawianie modlitwy różańcowej angażują się grupy parafialne, dzieci, młodzież. W parafii św. Marcina w Wysokienicach tradycją jest, że w pierwszą niedzielę października swoje wybory życiowe, dalszą edukację zawierzają Matce Bożej uczniowie trzecich klas gimnazjum i ósmych klas szkoły podstawowej. Dla nich to ważny czas, ponieważ to ostatni rok nauki w dobrze znanym im środowisku. Przez ten czas chcą czerpać jak najwięcej i już na początku roku szkolnego oddawać swoje plany na przyszłość Matce Bożej.

7 października proboszcz parafii ks. Wiesław Wasiński sprawował Eucharystię w intencji uczniów ósmych klas i trzeciej gimnazjum. W słowie skierowanym do młodych proboszcz podkreślał, by różaniec nie był obecny tylko w październiku, ale przez całe życie. – Módlcie się na różańcu codziennie, bo to potężna modlitwa. To chodzenie z Matką Bożą za rękę. Nie zaniedbujcie waszej wiary tylko ją rozwijajcie – prosił ks. Wasiński. – Kiedyś rozmawiałem z pewną dziewczyną, która nie mogła znaleźć swojej książeczki do nabożeństwa. Zapytałem ją czy tak często z niej korzystała i gdzieś zostawiła przez nieuwagę. Okazało się, że nawet nie wie gdzie jest, bo nie pamięta, kiedy z niej korzystała. Niech z wami tak nie będzie. Jesteście teraz w takim wieku, że możecie zachłysnąć się światem. Różaniec, modlitwa może was obronić – mówił proboszcz.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni wyruszyli dookoła kościoła w procesji z Najświętszym Sakramentem. W drodze odmawiali różaniec zatrzymując się przy ołtarzach, które przygotowali uczniowie szkół z Wojskiej, Michrowa, Wysokienic i Złotej. Każdy ołtarz nawiązywał do jednej tajemnicy radosnej różańca. Przy każdym ks. Wasiński i ks. Mateusz Adamski odczytali Ewangelię, a młodzież rozważania. W modlitwę zaangażowana była cała parafia.

W kolejne dni tygodnia modlitwę prowadzą poszczególne grupy, m.in. dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej, Koła Żywego Różańca, mieszkańcy miejscowości.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl