Wprowadzenie relikwii świętych i błogosławionych do kaplicy szpitala w Głownie

22 GRUDNIA 2018
Janusz Szwarocki

W pierwszą rocznicę poświęcenia kaplicy szpitala w Głownie, wprowadzono do niej kolejne relikwie świętych i błogosławionych.

Dokładnie rok temu ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba erygował w głowieńskim szpitalu kaplicę. Od tej pory nosi ona wezwanie św. Rity, a pierwszym jej kapelanem został ks. ZbigniewKielan, wikariusz parafii św. Jakuba w Głownie. Już wtedy kaplica wzbogaciła się o relikwie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Dość szybko okazało się, że chcą tu „zamieszkać” inni święci i błogosławieni. Czekano tylko na okazję, żeby wprowadzić ich relikwie, co stało się w pierwszą rocznicę poświęcenia kaplicy. Do ks. Kłopotowskiego dołączyli: św. Andrzej Bobola, św. Józefina Bakhita, św. Magdalena z Canossy, św. Stanisław Papczyński, bł. Franciszka Siedliska i 11 błogosławionych nazaretanek, męczennic z Nowogródka.

Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Koncelebrowali – dziekan głowieński ks. Stanisław Banach i ks. Jacek Księżopolski CSMA, michalita z Torunia, który leczył się głowieńskim szpitalu.

Ponieważ w kaplicy nie mogli pomieścić się wszyscy uczestnicy Mszy św., obraz wyświetlano na telewizorze w holu. Wydarzenie transmitowane było także w internecie.

W homilii biskup senior diecezji łowickiej nawiązał do każdego ze świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w kaplicy. Na koniec wezwał ich do opieki nad tym miejscem i zwrócił się bezpośrednio do personelu szpitalnego. – Czcigodni i kochani – święci Boży! Zostawiam was tu, w kaplicy szpitalnej w Głownie. Tyle tu kłopotów i cierpienia. Teraz wy się tym zajmijcie! A ja chcę podziękować ratownikom, salowym, pielęgniarkom i lekarzom za waszą mądrość, waszą dobroć i waszą wiarę – mówił bp Zawitkowski.

W Mszy św. uczestniczył m.in. Dariusz Wojtasik, prezes spółki Szpital Głowno Grupa Zdrowie, który ufundował jeden z relikwiarzy. Na uroczystość przybył także Arkadiusz Chmieliński, właściciel Grupy Zdrowie.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl