Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do parafii w Bobrownikach

24 PAźDZIERNIKA 2017
admin

Przez 35 lat istnienia parafia w Bobrownikach nie miała relikwii świętych. Zmieniło się to 22 października, kiedy do świątyni wprowadzono partykułę (cząsteczkę) włosów św. Jana Pawła II.

 

Instalacja relikwii przypadła niezwykle uroczyście. Data została wybrana nieprzypadkowo. Na 22 października zazwyczaj przypada liturgiczne wspomnienie wyniesionego na ołtarze papieża Polaka. Co prawda, w tym roku ten dzień przypadł w niedzielę, kiedy nie obchodzi się wspomnień świętych, ale należy pamiętać, że to równocześnie rocznica inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.
Cząstkę włosów K. Wojtyły przekazał arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, który był osobistym sekretarzem Jana Pawła II. Relikwie do kościoła parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Bobrownikach wprowadził procesyjnie proboszcz wspólnoty ks. Piotr Sapiński. Na czele religijnego pochodu niesione były feretrony i chorągwie. Szły też poczty sztandarowe szkół, straży i Solidarności.
– Wyjątkowy to dzień dla naszej parafii. Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Dobrze wiemy, że Jana Pawła II cechowała pobożność maryjna i pięknie ją ukazywał. Kiedy ludzie spotykali się bezpośrednio z papieżem na audiencjach prywatnych, zawsze otrzymywali w prezencie różaniec. W tej postawie Jana Pawła II widać było, jak bardzo ukochał Maryję. Każda encyklika, każdy dokument papieski kończyły się modlitwą do Matki Bożej. I opatrzność Boża sprawiła, że w miesiącu maryjnym otrzymaliśmy relikwie św. Jana Pawła II – mówił ks. Sapiński w homilii.
Relikwiarz ufundowali Janina i Marian Cyrańscy. Małżonkowie obchodzili 50. rocznicę ślubu. To w ich intencji sprawowana była Msza św.
Przed błogosławieństwem wierni oddali cześć św. Janowi Pawłowi II poprzez ucałowanie relikwiarza. Pierwszeństwo miały dzieci. Po Mszy św. młodzi parafianie pod kierunkiem katechetki Agnieszki Szymańskiej wystąpili w montażu słowno-muzycznym o papieżu Polaku. Częstowano też papieskimi kremówkami, przyniesionymi w darze ołtarza.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
„.