VI Tum Jest

28 CZERWCA 2021
Krzysztof Zwoliński

W Tumie pod Łęczycą, w archikolegiacie i jej cieniu odbył się VI festiwal „Tum Jest – smakuj, poczuj średniowiecze”. Modlitwa za ojczyznę, o wiarę i jedność w narodzie przenikała także historyczny piknik, w którym każdy z mieszkańców, gości i turystów mógł znaleźć coś dla siebie.

VI Tum Jest rozpoczął się w sobotę 26 czerwca koncertem zespołu Viatores oraz teatrem ognia. Jednak większość wydarzeń odbyła się już, tradycyjnie, w niedzielę.

Wybijanie pieczęci, wyrabianie naczyń z gliny, pokazy rycerskie, stoiska rękodzielnicze z biżuterią, ubraniami, narzędziami, możliwość ubrania się w średniowieczne stroje. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W centrum wydarzenia była Eucharystia sprawowana w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej neoprezbiter ks. Adam Łukaszewicz, który pochodzi z dekanatu łęczyckiego. Na mocy niedawno przyjętych święceń kapłańskich ks. Adam udzielił wiernym błogosławieństwa prymicyjnego.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl