Uroczystości na cmentarzu w Rokicinie

23 LISTOPADA 2018
Janusz Szwarocki

Kolejny cmentarz wojskowy w gminie Młodzieszyn został poddany generalnej renowacji. Prace prowadziło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Niewielki leśny cmentarz w Rokicinie skrywa prochy ok. 300 polskich żołnierzy z oddziałów armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w ostatniej fazie bitwy nad Bzurą 1939 roku. Spośród nich rozpoznano niespełna 50.

Jesienią ta żołnierska mogiła została odnowiona przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja dotyczyła zadania „Remont cmentarzy żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r. w Rokicinie i Budach Starych”.

Uroczyste poświęcenie cmentarza w Rokicinie odbyło się 17 listopada. Stawiły się pododdziały wystawione przez 38 dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej, Ochotniczą Straż Pożarną w Budach Starych oraz w mundurach historycznych – Stowarzyszenia „Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp”, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz Stowarzyszenia Historycznego „Na posterunku”.

Nie zabrakło mieszkańców wsi: Rokicina, Radziwiłka, Budy Stare, Leontynów, Młodzieszyn, Łaziska, Kamieńszyzna oraz miasta Sochaczewa

Do Apelu Pamięci stanęli ponadto płk Wiesław Żbikowski, dowódca 38 dywizjonu, ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodzieszynie, Katarzyna Jasińska, reprezentująca wójta gminy Młodzieszyn, Filip Kopka, radny Rady Gminy Młodzieszyn oraz rodzina por. Władysława Popielawskiego, poległego w Rokocinie we wrześniu 1939 r. i pochowanego na tym cmentarzu.

Michał Ratyński, wnuk porucznika, przekazał do zbiorów muzeum list oraz archiwalną fotografię swojego dziadka. Opowiedział też historię poszukiwania przez rodzinę grobu por. Popielawskiego w 1940 roku. Po odnalezieniu mogiły w lasach młodzieszyńskich, rodzina zdecydowała, że nie będą przenosić jego szczątków. Pozostał ze swoim żołnierzami, tak jak był z nimi do końca swego życia.

Modlitwę za poległych poprowadził ksiądz Kuźmiński. Poświęcił też odnowiony cmentarz. Wspomnienie o walczących i pochowanych tu bohaterach wygłosił kustosz muzeum Jakub Wojewoda. Złożono kwiaty i zapalano znicze.

Niedaleko w Leontynowie znajduje się cmentarz, w którym spoczywa również ok. 300 polskich żołnierzy. Ta nekropolia została gruntownie odnowiona w zeszłym roku. W sumie na terenie gminy Młodzieszyn znajduje się 10 cmentarzy wojskowych z czasów obu wojen światowych.

Cmentarze w Rokicinie i Leontynowie znajdują się na szlaku edukacyjnym „Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r.”. Jak podkreśla J. Wojewoda, trakt zyskał na popularności dzięki grze o nazwie Geocoaching. Polega ona na tym, że posiadacze nawigacji na podstawie współrzędnych geograficznych, określonych przez innych uczestników gry, poszukują ciekawych miejsc i w specjalnych skrytkach zostawiają po sobie podpis na liście obecności oraz drobne upominki dla kolejnych poszukiwaczy przygód i historii.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl