Uroczystość bł. Honorata Koźmińskiego

14 PAźDZIERNIKA 2022
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie bł. o. Honorata Koźmińskiego – patrona diecezji łowickiej. Z tej okazji w kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu mszę św. odprawił bp Wojciech Osial.

O godz. 18:00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Wojciech Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Wraz z nim przy stole eucharystycznym stał ks. Dariusz Krokocki – dyrektor Caritas Diecezji Łowickiej.

Na początku mszy św. ks. proboszcz Władysław Moczarski przywitał i podziękował za obecność bp. Osialowi oraz siostrom sercankom, które posługują w Łowiczu.

W homilii bp Wojciech skupił się na postaci bł. Honorata i jego relacji z Bogiem: -Potrafił ofiarować wielkie cierpienie swoje w intencji osoby. Ale był też jednocześnie człowiekiem współczucia i wyrozumiałości. Bardzo rozumiał upadki człowieka i rzeczywiście jak prorok Izajasz leczył rany duszy.

Celebrans zwrócił również uwagę na sposób w jaki bł. Honorat przeżywał każdą Eucharystię: -Pisze jeden z ojców, że trzeba było widzieć jak odprawiał mszę św., z jakim czynił to przejęciem, namaszczeniem i pobożnością. Wielka cisza panowała wtedy w kościele. Każdy chciał być na tej mszy św., a po konsekracji twarz o. Honorata oblewała się rumieńcem. Oczy były wpatrzone w Hostię Przenajświętszą, a Honorat stał nieruchomo. Tak go opisują świadkowie, jak bardzo głęboko przeżywał zjednoczenie z Panem Jezusem. I to jest też dla nas bardzo wymowna lekcja.

Na koniec mszy św. bp Osial podziękował siostrom sercankom za ich służbę, a siostry zapewniły o swojej modlitwie.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński