Tum. Rocznica konsekracji świątyni

5 STYCZNIA 2021
Krzysztof Zwoliński

Pod hasłem „Opus Magnum”(wielkie dzieło) w Archikolegiacie Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie uroczyście zainaugurowano obchody jubileuszu 860. rocznicy konsekracji świątyni.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Wojciech Polak, prymas Polski, bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki oraz Andrzej Duda, prezydent RP.

Pierwszym znakiem rozpoczynającym obchody było uroczyste otwarcie drzwi jubileuszowych w nawie zachodniej podczas Mszy św. pasterski.

Centralne uroczystości zaplanowano na 22 maja. Przez cały rok w parafii ma się odbyć wiele odsłon jubileuszu. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, zrealizowanych zostanie wiele projektów i wydarzeń. W planach są m.in. emisja monety kolekcjonerskiej NBP i znaczka Poczty Polskiej, odsłonięcie kamiennego obelisku z pieczęcią konsekratora, a także koncert Zespołu „Mazowsze”, Europejskie Dni Dziedzictwa, II Festiwal Benedykta Polaka i Jarmark św. Aleksego.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Zdjęcia: Agnieszka Napiórkowska, Sebastian Graczyk