Trzeci dzień świąt

20 KWIETNIA 2022
Krzysztof Zwoliński

We Wtorek Wielkanocny w parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich ks. Mariusz Szmajdziński sprawował Mszę św. w intencji chorągwiarzy – młodych mężczyzn z poszczególnych wsi parafii, którzy od Niedzieli Zmartwychwstania obchodzili pola z chorągwiami, wypraszając u Boga urodzaj i ochronę przed klęskami żywiołowymi.

Zwyczaj obchodzenia pól w Święta Wielkanocne z chorągwiami ma tu wieloletnią tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Na pewno zwyczaj ten miał miejsce w okolicy już przed II wojną światową. Obchodzenie pól rozpoczyna się o świcie w Poniedziałek Wielkanocny, bywa, że na niektórych wioskach trwa dwa dni. Zawsze na czele niesiona jest chorągiew. Mężczyźni z danej wsi zatrzymują się przy kopcach granicznych. Tam odmawiana jest modlitwa z prośbą o urodzaje.

Obchodzenie pól ma miejsce także na innych podłowickich wsiach, ale tylko w Boczkach chorągwiarze gromadzą się we Wtorek Wielkanocny na Mszy św. Dla miejscowych jest to trzeci dzień świąt. W Eucharystii uczestniczą nie tylko chorągwiarze, ale także ich rodziny i wierni. Do kościoła przybyły grupki młodych mężczyzn z poszczególnych wsi parafii: Błędowa, Sierżnik I, Sierżnik II, Łaguszewa i Boczek Chełmońskich.

 

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl