Trzech Króli w Brochowie

7 STYCZNIA 2019
Janusz Szwarocki

Głównymi organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” oraz parafia św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie przy współudziale ogólnopolskiej Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Dzięki współpracy z fundacją trzeci rok z rzędu głowy mieszkańców gminy udekorowane były koronami, a w rękach trzymali flagi. Orszak rozpoczął się przed Szkołą Podstawową im. F. Chopina w Brochowie. Tegorocznych odtwórców roli Trzech Króli przedstawiła prezes Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha” Marta Przygoda-Stelmach. W tym roku w ich role się wcielili: Dawid Makowski ze Szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Brochowie – król Melchior, Oliwier Wosiński ze Szkoły Podstawowej im. W. Jagiełły w Śladowie – król Kacper oraz Eryk Nowakowski ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Lasocinie – król Baltazar.

Po dotarciu do bazyliki proboszcz parafii ks. Paweł Olszewski uroczyście powitał Trzech Króli. Zwieńczeniem orszaku była Msza św., w trakcie której uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Lasocinie przedstawili jasełka.

W przygotowanie orszaku włączyła się cała społeczność gminy. Zorganizowanie, ale także zaangażowanie odgrywających role w jasełkach czy przemarszu, przygotowanie strojów, rekwizytów – to wszystko dzieło mieszkańców. W oprawę Eucharystii również zaangażowane były wspólnoty parafialne, Bractwo Śpiewacze „Vexilla Regis” na czele z organistą Bartoszem Izbickim. Swój udział w wydarzeniu miały także Ochotnicza Straż Pożarna w Brochowie i Policja. Plakat wydarzenia także stworzony był przez mieszkańców gminy – Katarzynę i Rafała Kossowskich z pracowni graficznej „Biały Kos”.

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” razem z księdzem proboszczem pragną serdecznie podziękować za pomoc w organizacji: Szkole Podstawowej im. F. Chopina w Brochowie, Szkole Podstawowej im. W. Jagiełły w Śladowie, Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Lasocinie.

Już dzisiaj stowarzyszenie i parafia Brochów zapraszają za rok na IV Gminny Orszak Trzech Króli w Brochowie.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl