Szacunek i hołd wobec Wniebowziętej i poległych

17 SIERPNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

W Głownie uroczystości miejsko-parafialne z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, a także Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, miały niezwykle uroczysty charakter.

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach poległych. Kwiaty zostały złożone także przy tablicach pamiątkowych przy kościele św. Jakuba Apostoła oraz przy Pomniku Bojowników w latach 1939-1945 w Parku Armii Krajowej.

Później w parafii św. Jakuba Apostoła o Bitwie Warszawskiej wykład wygłosił Grzegorz Wróbel, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Kolejnym ważnym punktem była uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba.

Ordynariusz w homilii wiele miejsca poświęcił Matce Bożej, która jako pierwsza została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Kaznodzieja nie pominął także wydarzeń sprzed 100 lat. – I wojna światowa dotknęła także waszą świątynię. Już w początkach wojny uległa ona zniszczeniu, ale jakby w symbolu ocalała figura Matki Bożej. Ocalał pewien znak nadziei w Maryi Wniebowziętej – zauważył biskup.

Po Mszy św. biskup Dziuba poświęcił kamień węgielny pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 znajdujący się przy świątyni.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.