Święto Trzech Króli w Białej Rawskiej

7 STYCZNIA 2019
Janusz Szwarocki

Nie po raz pierwszy w Święto Trzech Króli w sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej licznie zgromadzili się wierni chcący oddać hołd Jezusowi.

W tym roku Orszak Trzech Króli nie rozpoczął się ani nie zakończył Mszą św. By pochylić się Dziecięciu Jezus wierni ponownie przybyli do świątyni o godzinie 16.00 by już o zmroku, z królami zgiąć kolana przed Królem.  Modlitwę poprowadził ks. Bogdan Zatorski, proboszcz parafii. – My tak jak ci mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem chcemy być mądrzy Boża mądrością. Chcemy Cię szukać nie tylko dzisiaj, ale zawsze w naszym życiu. Dziś, w naszych domach paliliśmy kadzidło. I to kadzidło jak nasze modlitwy ku niebu się wzniosło. Prośmy, aby nigdy nie zabrakło modlitwy w naszych domach, w naszym życiu, żeby ta modlitwa wypełniała nasze mieszkania, miejsca, gdzie pracujemy, uczymy się. Dzisiaj także nasze domy znaczyliśmy poświęconą kredą, aby pokazać, że tu mieszkają ci, którzy wierzą w Ciebie. Chcemy być Twoimi uczniami i nosić Twoje imię. Prosimy Cię byśmy tak postępowali byśmy innym objawiali Ciebie – prosił ks. proboszcz.

Po modlitwie królewski korowód przy akompaniamencie orkiestry dętej ruszył ulicami miasta. W parku została odegrana scenka opowiadająca o spotkaniu królów z Herodem. Podobnie, jak miało to miejsce ponad 2000 lat temu, Herod, uznając się za jedynego króla, szukał sposobu na zgładzenie Dziecięcia. Po przedstawieniu uczestnicy orszaku udali się do MGOK – u na koncert kolęd. Zanim jednak weszli do sali widowiskowej na drzwiach placówki ks. proboszcz zgodnie z tradycją napisał: C+M+B 2019, który znaczy „Christus Mansionem Benedicat” – czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom „. Wcześniej po Mszach świętych wierni identyczne napisy umieścili na swoich drzwiach.

Głównym organizatorem orszaku, a także koncertu będącego finałem I Międzygminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białej Rawskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl