Święto patronalne w Żdżarach

3 STYCZNIA 2018
Damian Pietrzak

W dzień Świętej Rodziny święto patronalne przeżywały siostry nazaretanki.
Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba.

Razem z biskupem i siostrami modlił się także ks. Andrzej Sylwanowicz, sekretarz biskupa.
Podczas homilii ordynariusz, przypominając wiarę Abrahama, przywołał postać założycielki zgromadzenia bł. s. Franciszki Siedliskiej. – Matka Franciszka odczytała swoją drogę w posłuszeństwie wiary, odpowiadając: niech się spełni wola Twoja, niech się spełni Twoja wola w tym zawartym z Bogiem przymierzu, w tym otwarciu się na charyzmat rodzinności – mówił biskup. Ordynariusz podkreślił fakt, iż w mijającym roku minęła 175 rocznica urodzin i 115 rocznica śmierci błogosławionej.

–  Jest symboliczne, że nie doczekała wolności naszej ojczyzny, a przecież dla tej niepodległości tak wiele uczyniła. Tak wiele uczyniła troszcząc się o naszych praojców emigrantów, pielęgnując w nich wierność tradycji, obyczajów i religii, którą zabrali z kraju nad Wisłą i Odrą. Niezwykły wkład miała w budowanie niepodległości. I trzeba o tym mówić, bo przecież wolności i niepodległości nie zdobyliśmy tylko dzięki orężu i polityce, ale też dzięki modlitwie i cierpieniu. To wszystko sprawiło, że byliśmy przygotowani na niepodległość. I Matka Franciszka ma w tym dziele niezwykły wkład. Tutaj są jej korzenie, tutaj uczyła się Kościoła i wiary. Musiało to być tak silne, że wystarczyło jej na całe życie. Tutaj, możemy powiedzieć, urosła i nabrała mocy jak dziecię Jezus w Nazarecie. Dom rodzinny dał jej moc, mądrość.

Kończąc homilię bp Andrzej F. Dziuba życzył wszystkim siostrom, by Matka Franciszka od Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza je prowadziła i orędowała u Boga, aby siostry miały ciągle moc, aby dzieliły mądrość, a łaska Boża spoczywała nad całym zgromadzeniem.
Na zakończenie Eucharystii siostry klęcząc odnowiły śluby zakonne. Po Mszy św. biskup ordynariusz wraz z ks. sekretarzem uczestniczyli w uroczystym obiedzie. Dziękując za obecność i modlitwę matka przełożona w imieniu wspólnoty podziękowała za obecność, modlitwę i wsparcie. Ordynariusz diecezji otrzymał od sióstr bieliznę kielichową.

Mówiąc o święcie patronalnym zgromadzenia warto wspomnieć, iż w związku z okrągłą rocznicą urodzin i śmierci założycielki bł. s. Franciszki Siedliskiej, w domu w Żdżarach siostry, a także parafianie i rodziny należące do Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny trwali na modlitwie, uczestniczyli w nowennie do bł. Franciszki nazwanej siedliskiem łaski. Duchowe córki założycielki przygotowały także szyszki Franciszki z jej tekstami. W dniu odpustu o Matce mówiły też podczas przedstawienia dzieci ze szkoły w Żdzarach.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.