Stowarzyszenie Lokalne SALOS „Róża Kutno” w Woźniakowie

15 LUTEGO 2018
E. K.

„Sport jest radością życia, grą i zabawą (…), środkiem nawiązywania przyjaźni i dialogu, otwierania się na innych oraz wyrażania własnego bogactwa”. Fragment przesłania Jana Pawła II skierowany do sportowców doskonale odzwierciedla atmosferę naszego stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Lokalne SALOS „Róża Kutno” w Woźniakowie jest jednostką organizacyjną Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej SALOS RP. Terenem działania SL SALOS „Róża Kutno” jest obszar województwa łódzkiego, powiatu kutnowskiego, miasta Kutno, gminy Kutno,  a siedzibą władz jest dom Towarzystwa Salezjańskiego w Woźniakowie. Celem SALOS jest rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa. W pracy wychowawczej kierujemy się systemem ks. Jana Bosko i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej. Realizujemy swoje cele przez prowadzenie działalności ma polu sportowym, inicjatyw kulturalnych, pedagogicznych, opiekuńczych, a zatem organizowanie i propagowanie różnych form sportu, rekreacji i turystyki. Na rzecz Miasta Kutna działamy od 1994 roku. Prowadzimy działalność sportową, kulturalną, turystyczną, wychowawczą oraz organizację wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci i młodzieży.

SL SALOS „Róża Kutno” od ponad 24 lat prowadzimy zajęcia sportowe i rekreacyjne. Organizujemy wiele zadań z zakresu sportu, rekreacji i turystyki. Stowarzyszenie w 2016 zrealizowało 25 projekty, a 2017  zrealizowało 23 projekty, wszystkie te zadania były realizowane we współpracy z administracją publiczną. Zadania są realizowane z najwyższą starannością, przy czym, sformułowanie „najwyższa staranność” oznacza w szczególności: wykorzystanie przyznanych kwot zgodnie z przeznaczeniem, szczegółowo określonym w umowie oraz w terminie określonym jako termin obowiązywania umowy, oszczędne i celowe wydatkowanie przyznanych środków finansowych oraz prawidłowe, rzetelne i terminowe rozliczenie dotacji a także terminowe sporządzanie sprawozdań finansowych i merytorycznych.

Byliśmy organizatorami dużych imprez sportowych min: VIII Ogólnopolskich Rozgrywek Sportowych Animatorów Sportowych w Kutnie, w dniach od 14 października do 16 Październik 2005r. dla 120 osób, także  odbyły się XII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w „Futsalu” w Kutnie, w dniach od 22 lutego do 24 lutego 2008 roku dla 16 drużyn oraz Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Kutnie w 28.05.2011 roku dla 300 osób.

Powołaliśmy 14.06.2015 roku do istnienia sekcję piłki nożnej „Róża Kutno”, która dziś skupia ok. 270 osób w piłce nożnej chłopców i dziewcząt orz 30 osób w piłce siatkowej. Od 01 lipca 2015 roku do 31.12.2017 roku dla 5 drużyn prowadziliśmy szkolenie sportowe we współzawodnictwie sportowym w ramach struktur ŁZPN. Od 01.08.2016 roku do 31.12.2017 roku dla 8 drużyn prowadziliśmy szkolenie sportowe we współzawodnictwie sportowym w ramach struktur ŁZPN. Rozwija się, też piłka siatkowa, mamy dwie drużyny: dziewcząt. We wrześniu 2017 roku powstały trzy nowe drużyny w piłce nożnej chłopcy rocznik 2009 i 2010, 2011/12 oraz grupa dziewczęta rocznik 2004/2005. Myślę, że przez ostatni roku pokazaliśmy, iż możemy prowadzić szkolenie sportowe we współzawodnictwie sportowym wg systemu rozgrywek ŁZPN.

Zajęcia treningowe odbywają się z wykorzystaniem bazy sportowej znajdującej się na terenie miasta Kutno. Boisko MOSiR, Stadion Miejski im. Tomasza Henryka Rejmana, ul. Kościuszki 26, Boisko MOSiR, „Kutnowianka”, ul. Bł. Ks. Michała Oziębłowskiego 10; sale gimnastyczne w SP nr 6, ul. Łąkoszyńska 9, SP nr 4, ul. Narutowicza, SP w Gołębiewku, SP nr 5, ul. Łęczycka 11, SP nr 2, ul. Staszica 6; ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego, ul. Kościuszki 24. Treningi sportowe w każdej grupy wiekowej, trwają 3 razy w tygodniu po 90 min., a w okresie zimowy dwa razy w tygodniu po 90 min.

Uważamy, iż zagospodarowanie czasu wolnego zaprocentuje w przyszłości, przyczyniając się do przeciwdziałania patologiom społecznym. Popularyzacja różnych dyscyplin sportowych dla dzieci i młodzieży stała się wyzwanie dla naszego stowarzyszenia oraz tworzenie dobrego wizerunku Miasta Kutna poprzez udział we współzawodnictwie sportowym.

„Czuję potrzebę porozumienia z Wa­mi, żeby między mną a Wami panowała prawdziwa przyjaźń i zaufanie”. św. Jan Bosko. Ta myśl ks. Bosko jest namacalnym odzwierciedleniem pracy trenera – wychowawcy. Są oni wykwalifikowanymi trenerami sportowymi w piłce nożnej i siatkowej posiadający uprawnienia zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym w Polsce.

Osiem grup wiekowych zostało zgłoszonych do udziału w rywalizacji sportowej objętej systemem okręgowego związku sportowego. Każda grupa została zgłoszona na sezon 2017/2018 do ŁZPN.

 • II Wojewódzka Liga Juniorów – Junior U 18 A 1, rocznik 2000/2001 – trener Radosław Saganiak
 • II Liga Wojewódzka – Junior Młodszy U 16 B 2, rocznik 2002/2003 – trener Jacek Czekalski
 • II Liga Wojewódzka – Trampkarz Młodszy U 14 C 2, rocznik 2004/2005 – trener Robert Marzec
 • Młodzik Młodszy U 12 D 2, rocznik 2006 – Trener Jakub Szymański
 • Orlik Starszy U 11 E 1, rocznik 2007 – Trener Marcin Stępniak
 • Orlik Młodszy U 10 E 2, rocznik 2008 – trener Sławomir Banasiak
 • III Liga Kobiet „Grupa Łódzka”, rocznik 2002 i starsze – trener Tomasz Kaba
 • Grupa Naborowa Żak  U 9 F 1, rocznik 2009 – trener Robert Marzec

Trzy drużyny naborowe, które przygotowują się do dalszej pracy, to:

 • Grupa Naborowa Żak U 10 F 1, rocznik 2010 (dwie grupy A i B ) – trener Michał Janakowski, pomoc Jacek Świderski
 • Grupa Naborowa Skrzat U 11 i 12 rocznik 2009 – trener Damian Lech
 • Grupa Naborowa Dziewcząt Młodziczki, rocznik 2004 i młodsze – trener Tomasz Kaba

Dwie drużyny w piłce siatkowej:

 • Grupa dziewcząt starszych : trener Robert Kozicz
 • Grupa Dziewcząt młodszych: trener Joanna Falczewska.

Popularyzacja  salezjańskiego sportu wśród dzieci i młodzieży to kontynuowanie, według ks. Bosko, to proces edukacji fizycznej, zdrowotnej, intelektualnej, kulturowej, duchowej, moralnej i religijnej. Integralny rozwój osoby w oparciu o to, co młodzież kocha; ruch, gra, zabawa, radość. Jako stowarzyszenie salezjańskiej organizacji sportowej uczestniczymy w rozgrywkach SALOS RP, a więc w igrzyskach Inspektorialnych, ogólnopolskich, światowych i rozgrywkach ogólnopolskich w futsalu.

Igrzyska to właśnie spotkanie i świętowanie młodych w salezjańskim klimacie radości, przyjaźni, dobra, prawdy, odpowiedzialności, solidarności i miłości. Na każde igrzyska składają się trzy następujące bloki programowe: sportowy, kulturalny, religijny. Blok sportowy to rozgrywki sportowe w kategoriach wiekowych. Blok kulturalny to uroczystości otwarcia i zakończenia Igrzysk, poznanie historii miasta i tradycji regionu, wymiana wartości między uczestnikami, występy zespołów młodzieżowych itp. Blok religijny tworzy uroczysta Msza św. w sobotę w kościele salezjańskim.

W 2016 roku od 5 do 7 lutego uczestniczyliśmy w XX Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu w Lubinie.  W trzydniowych w zmaganiach kutnowskie drużyny zakończyły rywalizację na wysokich miejscach i tak:
– dziewczyny zajęły 1 miejsce (złote medale), trener Tomasz Kaba
– chłopcy w kategorii B zajęli 2 miejsce (srebrne medale), trener Jacek Czekalski
– chłopcy w kategorii C zajęli 2 miejsce (srebrne medale), trener Robert Marzec
– chłopcy w kategorii A zajęli 6 miejsce, opiekun drużyny Mariusz Guzek
– Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii C chłopców uznano Miłosza Krygiel z Róża Kutno
– Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii B chłopców uznano Patryka Cieślaka z Róża Kutno
– Królem strzelców w kategorii A dziewczyn została Justyna Matusiak Róża Kutno.

Po zakończeniu turnieju pod adresem zawodników SALOS „Róża Kutno” spłynęło wiele ciepłych słów. Młodzi kutnowscy futsalowcy zostawili po sobie wspaniałe wrażenie na organizatorach a także zaproszonych gościach. Ich sposób postępowania, determinację, zaangażowanie i dyscyplinę na boisku jak i poza nim doceniono tym, iż zostali zaproszeni na przyszłoroczne  Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, które odbędą  się  Sevilli w Hiszpanii. Postawą swoją udowodnili, że zasługują na to, by Kutno było z nich dumne.

W  2016 we wrześniu w dniach od 16 do 18 uczestniczyliśmy w XXIV OIMS w Łodzi. Udział wzięło 59 osób. Miasto Kutno reprezentowały następujące drużyny: Dziewczęta kat. A (1999-2000) w piłce nożnej 6 – osobowej prowadzeni przez trenera Tomasza Kabę; Chłopcy kat. A (1999-2000) w piłce nożnej 11 – osobowej prowadzeni przez trenera Radosława Saganiaka. Chłopcy kat. B (2001-2002) w piłce nożnej 6 – osobowej prowadzeni przez trenera Jacka Czekalskiego;  Chłopcy kat. C (2003-2004) w piłce nożnej 6 – osobowej prowadzeni przez trenera Roberta Marca. Wyniki: KAT.A (dziewczęta) pierwsze miejsce; KAT. B (chłopcy) pierwsze miejsce, KAT. C (chłopcy) pierwsze miejsce, KAT. A(chłopcy) czwarte miejsce.

W dniach 3-5.03.2017 roku, w Żerkowie koło Jarocina odbyły się XXI Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu (OIMS). Igrzyska odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

SL SALOS „RÓŻA KUTNO” zdobyła 3 złote medale i jeden brązowy. Zostaliśmy MISTRZAMI POLSKI SALOS 2017 w FUTSALU w kategorii B chłopców rocznik 2002/2003, trener Jacek Czekalski; w kategorii C chłopców rocznik 2004/2005,trener Robert Marzec; w kategorii A dziewcząt rocznik 2000/2001, trener Tomasz Kaba. Natomiast w kategorii B dziewcząt rocznik 2002/2003 zdobyliśmy medal brązowy, trener Tomasz Kaba. Puchar Wojewody Wielkopolskiego dla „drużyny o najwyższych walorach sporto­wych” otrzymała drużyna chłopców kate­goria C z SL SALOS „Róża Kutno”. Jest to ogromny zaszczyt i powód do  dumy, że ten tytuł przypadł właśnie nam. Pokazuje to, że ciężka praca włożona przez zawodników na treningach nie idzie na marne, a droga szkoleniowa, którą sobie obraliśmy zmierza w dobrym kierunku. Dostrzegają to także inni, z czego należy się bardzo cieszyć.

XXVIII Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej odbyły się w Sevilli, w Hiszpanii do 10 do 15 maja i zgromadziły ponad 1300 uczestników z 15 krajów. Z Polski wzięło udział w Igrzyskach 157 zawodników i zawodniczek zrzeszonych w lokalnych stowarzyszeniach Salezjańskiej Organizacji Sportowej. Nasze stowarzyszenie lokalne SALOS „RÓŻA KUTNO” w Woźniakowie było reprezentowane przez dwie drużyny oraz 4 opiekunów, razem 29 osób. Kutnowscy młodzi sportowcy spisali się bardzo dobrze. Złoto zdobyły piłkarki, trener Tomasz Kaba, chłopcy piłkarze zdobyli trzecie miejsce, trener Jacek Czekalski – dodajmy, że w tej kategorii wiekowej, była to jedyna drużyna reprezentująca Polskę w tej kategorii wiekowej na 23 drużyny startujące w rywalizacji sportowej. W fazie grupowej dziewczęta pokonały drużyny z Belgii i z Hiszpanii. W półfinale zmierzyły się z drugą drużyną z Belgii, a w finale pokonały drużynę z Bratysławy – Słowacja. Wszystkie mecze wygrane. Chłopcy w swojej kategorii wiekowej rywalizowali z drużynami z: Austrii, Belgii, Hiszpanii, Niemiec i Słowacji. W fazie grupowej nasza drużyna stoczyła dwa pojedynki z drużynami z Hiszpanii. W pierwszym meczu z drużyną „Auximarbella B” z Malagi nasza reprezentacja wygrała 5:0. W kolejnym spotkaniu nasi zawodnicy pokonali drużynę „San Juan Bosco Valencja B” 4:2. Tym samym nasza drużyna zakończyła fazę grupową rozgrywek na pierwszym miejscu. Fazę pucharową rozgrywek nasi zawodnicy rozpoczęli od porażki 2:3 z drużyną „Salesianas Villaamil” z Madrytu. W kolejnych meczach nasza drużyna nie dała już żadnych szans rywalom wygrywając kolejno z drużyna Salezianas Estrecho- Hiszpania, aż 13:2 oraz drużyną „SDM Domino” Bratislava ze z wynikiem 5:3. Uczestnicy wyjazdu podkreślali, że była świetna atmosfera, piękne widoki i super pogoda. To była wspaniała przygoda oraz niezapomniane przeżycia.

XXV Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej z udziałem „RÓŻY KUTNO” w Krakowie. Wśród startujących nasi zawodnicy SL SALOS „RÓŻA KUTNO” w następujących dyscyplinach sportowych: piłka nożna chłopców kat. A i kat. C, piłka nożna dziewcząt kat. B oraz siatkówka dziewcząt Kat. A. Razem z opiekunami 55 osób. Wyniki były następujące:
– dziewczyny kat. B zajęły 1 miejsce, trener Tomasz Kaba
– chłopcy w kategorii A zajęli 2 miejsce, trener Radosław Saganiak,
– chłopcy w kategorii C zajęli 2 miejsce, trener Robert Marzec,
– dziewczęta w piłce siatkowej  w kategorii A zajęły 6 miejsce, trener Robert Kozicz.

W dniach 20–22 października 2017 roku w Ełku odbyły się XX Ogólnopolskie Rozgrywki Salezjańskie Animatorów Sportowych. Nasi trenerzy wywalczyli pierwsze miejsce w piłce nożnej.

SALOS „Róża Kutno” zdominowała XXII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu, które w dniach 26 -28.01.2018 roku odbyły się w Suwałkach. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta z Kutna wywalczyli wysokie miejsca w swoich kategoriach, jak też puchar „Fair Play” ufundowany przez Zbigniewa Bońka. Oto wyniki: kat. A dziewcząt I miejsce, trener Tomasz Kaba,  kat. A chłopców II miejsce, trener Radosław Saganiak, kat. B chłopców I miejsce, trener Robert Marzec. Natomiast wśród czterech najlepszych zawodników, dwóch z naszego stowarzyszenia:  kat. A  chłopców – PATRYK CIEŚLAK, kat. A dziewcząt – NATALIA OTTO.

10 czerwca 2017 roku w Belwederze, z okazji jubile­uszu 25-lecia odbyło się spotkania prezy­denta RP Andrzeja Dudy z 80-osobową delegacją SALOS RP. Za wybitne zasługi dla rozwoju kultu­ry fizycznej, za działalność społeczną na rzecz upowszechniania sportu i turystyki wśród dzieci i młodzieży prezydent wrę­czył odznaczenia państwowe.  Brązowy Krzyż Zasłu­gi: otrzymał, ks. Henryk Chibowski SDB.

19 czerwca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie odbyło się spotkanie ministra Witolda Bańki z delegacją SALOS RP, który honoro­wał odznakami „Za Zasługi dla Sportu” 15 salezjańskich ani­matorów sportowych, a wśród nich: od­znaka brązowa: ks. Henryk Chibowski, Mariusz Guzek.

24 czerwca w Domu Salezjańskim w Łodzi odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 25-lecia SALOS RP połączone z Ogólnopolską Konferencją Naukową „Sport w perspektywie św. Jana Pawła II i św. Jana Bosko”. W drugiej części spotkania łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski wręczył Medale Komisji Edukacji Naro­dowej za szczególne zasługi dla edukacji i wychowania osobom zaangażowanym w dzieło SALOS RP. Otrzymali je: Radosław Saganiak, Robert Kozicz , Robert Marzec. Natomiast odznaczenia PZPN wręczył:  były minister sportu p. Mieczysław Nowicki, srebrną odznakę otrzymał: Jacek Czekalski, a brązową Tomasz Kaba.

W dniach 28 kwietnia do 3 maja br., będziemy uczestniczyć w XXIX ŚIMS w Krakowie. Nasze stowarzyszenie reprezentować będą dziewczęta w Kat. A, prowadzone prze trenera Tomasz Kabę.

Co roku jesteśmy organizatorami wypoczynku zimowego i letniego. W 2017 roku obóz sportowy w Głuchołazach dla 30 osób, półkolonie letnie dla 150 osób w Woźniakowie. W tym roku obóz sportowy w Głuchołazach dla 30 osób, rocznik 2004, 2008. Spotkania formacyjne odbywają się cztery raz w roku: opłatek, podsumowanie sezonu w rodzicami, dwie Msze święte w Wożniakowie, także dwa spotkanie w roku z rodzicami uczestników grup sportowych. Wychowanie to ewangelizacja, ewangelizacja to wychowanie, na dobrego człowieka i uczciwego obywatela. Wychowanie przez sport i w społeczeństwie.

Zarząd SL SALOS „RÓŻA KUTNO” wraz z trenerami i młodzieżą oraz rodzicami składa Prezydentowi Miasta Kutna, Staroście Kutnowskiemu, Wójtowi Gminy Kutno, Kuratorowi Oświaty w Łodzi, a także sponsorom serdeczne podziękowania za wsparcie jakie otrzymujemy w realizacji zadań publicznych na rzecz dzieci i młodzieży. Bo to oni są przyszłością naszej Ojczyzny Polski. Jako Prezes składam podziękowanie wszystkim, którzy wkładają i włożyli serce w budowanie wizerunku naszego stowarzyszenia, wszystkim trenerom, opiekunom, wychowawcom, rodzicom, dziadkom za wsparcie zadań i ich realizację.