Rycerze przybyli do diecezji

23 CZERWCA 2021
Krzysztof Zwoliński

W  najbliższą  sobotę oficjalnie rozpocznie swoje funkcjonowanie Pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w Diecezji Łowickiej. Stanie się to podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczyć będzie o 18:00 Biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz. Wtedy też nowa Rada otrzyma flagę oraz specjalne insygnia rycerzy, które przekazała Główna Rada z USA, gdzie jest centrala tej katolickiej wspólnoty dla mężczyzn. Osoby funkcyjne w rawskiej radzie otrzymają z rąk ks. biskupa wspomniane insygnia symbolizujące ich posługę we wspólnocie.

Po dwóch latach pracy wspólnota rycerzy rozrosła się do grona 21 członków, co pozwoliło, aby otrzymać status niezależnej rady. Sam pomysł, aby zaprosić Rycerzy do naszej diecezji wypłynął od bp. Andrzeja Dziuby, który zwrócił się z prośbą do ks. proboszcza Bogumiła Karpa, aby w rawskiej parafii utworzyć pierwszą taką wspólnotę. Ks. Bogumił wraz z grupą zaangażowanych w parafii mężczyzn podjął tę ideę i rozpoczęła się dwuletnia droga formacyjna. W jej trakcie przyjmowano kolejne grupy nowych rycerzy. Pomimo krótkiego okresu działania rawscy rycerze już na stałe wpisali się w życie parafii i miasta nie tylko poprzez modlitwę i zaangażowanie duszpasterskie, ale także przez podejmowane działania na rzecz potrzebujących.

Na czele Rawskiej Rady stoi p. Daniel Koska, który w dniu 29 maja podczas pierwszych wyborów został wybrany na Wielkiego Rycerza. Wtedy też wybrano inne osoby funkcyjne. Na świecie rawska Rada która jest pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego jest z kolei 17753 radą.

Rawscy rycerze chcieliby, aby wkrótce dzięki ich świadectwu w naszej diecezji powstały nowe rady, które szczególnie dzisiaj mogą być bardzo ciekawą propozycją duszpasterską dla mężczyzn w parafiach.

Więcej o tym kto może zostać rycerzem i na czym polega ich działalność znajdziesz na:

Tekst i zdjęcie: ks. Bogumił Karp