Rocznica koronacji obrazu Księżnej Łowickiej

7 PAźDZIERNIKA 2019
ks. Łukasz Antczak

Trzej biskupi łowiccy, kapłani, moderatorzy i alumni WSD w Łowiczu oraz rzesza wiernych zgromadzili się na Mszy Świętej, by modlić się za wstawiennictwem Księżnej Łowickiej, która od 300 lat czuwa nad Księstwem. W Eucharystii udział wzięło wiele osób, które pamiętają ponowną koronację obrazu koronami papieskimi, która miała miejsce dokładnie 17 lat temu.

W bocznym ołtarzu katedry łowickiej znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej. Z fundacji abp. Macieja Łubieńskiego, prymasa Polski, w latach 1652–1654 nastąpiła kolejna wielka przebudowa pierwszego kościoła łowickiego, który powstał ok. 1100 roku.Podczas tej przebudowy kanonik Marcin Lipnicki ufundował drewniany, polichromowany ze złoceniami ołtarz, wykonany w Warszawie, dedykowany Najświętszej Maryi Pannie, w którym został intronizowany namalowany na płótnie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), a zamiennie Matką Bożą Śnieżną. Autorem łowickiego obrazu jest franciszkanin Adam Swach, który swoją sygnaturę umieścił pod prawą stopą Dzieciątka Jezus.

O wyniosłą oprawę uroczystości zadbała Konfraternia św. Wiktorii a także muzycy zaprzyjaźnieni z bp. Zawitkowskim, którzy wykonali jedną z pieśni ku czci Księżnej Łowickiej napisanej przez biskupa seniora i organistę katedralnego Jerzego Filipowicza. Po Mszy św. wierni jeszcze długo modlili się przez obrazem Matki Księżaków.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl