Rekolekcyjnie w Woźniakowie

26 PAźDZIERNIKA 2018
E. K.

W dniach od 15 do 20 oraz od 22 do 27 października w domu rekolekcyjnym w Woźniakowie odbywały się rekolekcje dla salezjanów. W corocznych ćwiczeniach duchowych wzięło w sumie udział przeszło siedemdziesięciu współbraci. Rekolekcyjne nauki oraz homilie podczas Mszy świętych głosił gość z zagranicy. Ksiądz Jack Finnegan – bo o nim mowa, rodem z Irlandii, to współbrat Towarzystwa św. Franciszka Salezego, psychoterapeuta, rekolekcjonista i kierownik duchowy. Trzeba zaznaczyć, że to już kolejne jego spotkanie z Polską.

Temat, któremu były poświęcone rozważania w obu seriach rekolekcji, dotyczył kluczowego elementu duchowości salezjańskiej, czyli zjednoczenia z Bogiem. Sięgając po wybrane obrazy biblijne oraz do doświadczenie św. Jana Bosko rekolekcjonista pokazywał różne zagrożenia w życiu duchowym osób konsekrowanych i kapłanów: powierzchowność, skupienie uwagi na sobie, brak momentów ciszy, stosowanie różnych mechanizmów obronnych, ślepota i głuchota duchowa.

Dom rekolekcyjny prowadzony w Woźniakowie przez salezjanów od 1992 r. jest otwarty na grupy i wspólnoty kościelne, które szukają ciszy oraz miejsca na spotkanie, formację duchową i ludzką czy też na integrację. Z kaplicy, jadalni, sali konferencyjnej, kawiarenki oraz z przeszło trzydziestu pokoi jedno, dwu, trzy i czteroosobowych korzystają w ciągu roku zarówno osoby zakonne, księża diecezji łowickiej, salezjanie współpracownicy oraz wiele osób świeckich z całej Polski.