Rawa Mazowiecka. Pamiętali o proboszczu męczenniku

4 MAJA 2020
Krzysztof Zwoliński

W środę 29 kwietnia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Dachau, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej podczas każdej Mszy św. modlono się za kapłanów zamordowanych podczas II wojny światowej.

W dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego należy pamiętać, że tak dla Niemców, jak i dla Sowietów duchowni byli pierwszą grupą do zniszczenia. Co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej. Wśród  kapłanów męczenników był śp. ks. Wacław Zienkowski, proboszcz tutejszej parafii – mówi ks. Bogumił Karp, proboszcz rawskiej parafii. Warto wspomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica zakatowania przez Niemców rawskiego proboszcza.

W środowy wieczór w świątyni podczas Mszy św. przy tablicy upamiętniającej byłego proboszcza odmówiona została specjalna modlitwa nadziei męczeństwa duchowieństwa polskiego w intencji kapłanów – ofiar wojny i prześladowań za ojczyznę.

– Przykład niezłomnej postawy kapłanów trwających w wierności Bogu i Kościołowi w warunkach obozowego zniewolenia niech będzie dla nas świadectwem siły, jakiej Bóg udziela tym, którzy „słuchają słowa Bożego i wypełniają je” – mówił w homilii ks. Karp.

 

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Zdjęcie: Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz.