Promocja książki ks. Stanisława Banacha

22 MAJA 2019
Janusz Szwarocki

Napisana przez proboszcza parafii św. Jakuba Apostoła publikacja swoją promocję miała przy kapliczce znajdującej się na końcu ul. Okrzei, dedykowanej św. Stanisławowi, patronowi Polski i autora.

Od 16 lat w okolicy liturgicznego wspomnienie świętego odprawiane są przy niej Msza św. polowa i nabożeństwo majowe w intencji mieszkańców dzielnicy, miasta i ojczyzny. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na prezentację książki, w której obszerny opis dotyczy także miejsca celebry. Promocję publikacji „Krzyże i kapliczki przydrożne Głowna i okolic” poprzedziła uroczysta Msza św., która zgromadziła mieszkańców okolicznych domów, harcerzy, parafian i gości.

O dekorację ołtarza, która każdego roku jest inna i nawiązuje do ważnych wydarzeń i rocznic, zadbał Leszek Abrahamowicz, rzeźbiarz. Zgodnie z tradycją, po Mszy św. wierni razem z duszpasterzami odśpiewali Litanię Loretańską. Później do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych zaprosił zebranych Krzysztof Jakubiec, Mistrz Mowy Polskiej „Vox Populi” 2009 roku, który zaprezentował także najnowszą publikację ks. Banacha, opisującą 78 kapliczek i krzyży.

Publikację głowieńskiego dziekana wstępem opatrzył biskup senior Józef Zawitkowski. „Wiem, że jesteś pracowitym historykiem, dyskretnym obserwatorem i estetą. Dlatego zatrzymałeś się przy każdej przydrożnej kapliczce, aby zobaczyć

jej piękno, talent autorów, mądrość i wiarę naszych ojców. (…) Oczy mi się pocą, serce mocniej bije, boś mi przypomniał i moje szczęśliwe kapliczki” – napisał. Podczas promocji głos zabrał i autor publikacji. Ksiądz Banach przede wszystkim

dziękował. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób pomogły mu w pracy nad książką, a także do tych, którzy przez lata opiekują się krzyżami i kapliczkami.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.