Poświęcenie krzyża w Jaktorowie

22 CZERWCA 2019
Janusz Szwarocki

W uroczystość Bożego Ciała w Jaktorowie ks. Wiesław Skonieczny poświęcił krzyż na skrzyżowaniu ulic Skokowskiego i Ułanów. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców z całej parafii oraz lokalne władze.

Symbol męki Jezusa został postawiony z inicjatywy mieszkańców w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stał inny krzyż. Niestety, upływające lata spowodowały, że uległ on zniszczeniu i brak reakcji mógłby spowodować jego zawalenie, a w konsekwencji – zagrożenie dla wielu osób. Jednak dzięki przychylności władz lokalnych i życzliwości dobrych ludzi w tym miejscu powstał nowy krzyż, który 20 czerwca poświęcił proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Jaktorowie, ks. Wiesław Skonieczny.

Uroczystość odbyła się w warunkach polowych. Ksiądz Wiesław odmówił modlitwę dziękczynną za ofiarodawców i pomysłodawców tej inicjatywy, a także wygłosił krótkie przemówienie, w którym nawiązał do słów papieża św. Jana Pawła II: „Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża”. Chciał w ten sposób dać wyraz swojej aprobaty do zachowania osób, które zgłosiły propozycję zbudowania nowego pomnika modlitwy dla mieszkańców.

Nie zabrakło również modlitwy podczas nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Litanię odśpiewali wspólnie z proboszczem licznie zgromadzeni wierni. Proboszcz parafii uroczyście pobłogosławił zebranych i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania krzyża. Wśród nich byli: wójt gminy Jaktorów Maciej Śliwerski, radny gminy Andrzej Wach oraz główni sponsorzy i wykonawcy: Tomasz Jackowicz, Przemysław Jakubowski, Mieczysław Parol oraz Andrzej Romanowski.

Po zakończeniu części oficjalnej mieszkańcy integrowali się na agapie przygotowanej przez mieszkańców ul. Skokowskiego. Podczas jej trwania parafianie żywo dyskutowali o swoich wrażeniach na temat nowego krzyża. – Ten krzyż przyciąga wzrok. Myślę, że teraz będę zwrócę na niego uwagę za każdym razem, gdy będę obok przejeżdżał – mówił parafianin z Jaktorowa, Nikodem Wiśniewski. – To jest niby mały gest, ale dla nas ma on ogromne znaczenie. Pokazuje to, jak ważna dla naszych władz jest wiara oraz to, aby nie pozostawiać mieszkańców bez wsparcia w ich inicjatywach – dodała pani Anna.

Krzyż został skonstruowany i zabezpieczony w taki sposób, aby ani upały, ani mróz nie zaszkodziły mu i mógł on stać przez kolejne dekady, jak jego poprzednik. Istnieje możliwość złożenia przy nim kwiatów oraz spędzenia chwili na modlitwie i ofiarowaniu swoich spraw Panu Bogu w ciszy.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.