Podchody z ks. Zienkowskim

18 LISTOPADA 2021
Krzysztof Zwoliński

W ostatnią niedzielę w Rawie Maz. Skauci Europy z 1. Hufca Rawskiego przeprowadzili grę „Podchody z ks. Zienkowskim”. Startowało 7 grup, razem było to 39 uczestników.

Grę poprzedzała inscenizacja z aresztowania ks. Wacława Zienkowskiego przez tomaszowskie Gestapo.

Gra odzwierciedlała fakty z życia ks. Wacława: ucieczka żołnierzy z obozu jenieckiego – wyciągnięcie z rzeki listu, przechodzenie przez zasieki, podkradanie się do strażnika, „załatwienie” poprzez szyfr od fałszerza podrobionego dokumentu tożsamości tzw. „Kenkartę” i dostarczenie jej do osoby z Getta, spotkanie w konspiracji z Armią Krajową – nadawanie latarką Alfabetem Morse’a, poznanie symboliki Sztandaru AK, nauka strzelania do celu, odszyfrowanie wiadomości z tablicy przy kościele o ks. Zienkowskim. Dzięki współpracy z MBP w Rawie Mazowieckiej uczestnicy dzięki internetowi „przenieśli się do Niemiec i tam” odszukali i wydrukowali zdjęcia obozu Sachsenhausen oraz akt śmieci ks. Wacława. Na koniec w muzeum w kościele NPNM mogli zobaczyć pamiątki po bohaterskim ks. proboszczu. Każdy kto ukończył grę zwyciężał i otrzymał nagrodę.

Tu link do zdjęć z gry a także ze zwiedzania dzwonnicy i podziemi oraz niedzielnej mszy św. i przyrzeczeń harcerzy po mszy świętej:

Tekst i zdjęcia: Robert Fedorowicz