Pielgrzymka z Mąkolic

9 LIPCA 2018
Janusz Szwarocki

W parafii w Mąkolicach utrwaliła się tradycja organizowania pielgrzymek dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców. Celem były Wambierzyce.

W ubiegłym roku w związku ze 100-leciem objawień Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymi za cel obrali Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

W tym roku dzieci komunijne, ich rodzice, a także osoby z Piątku i Józefatowa pielgrzymowali do Wambierzyc (diecezja świdnicka), które słyną z okazałej bazyliki renesansowej, będącej sanktuarium maryjnym.

Pierwszego dnia pielgrzymowania pątnicy modlili się i zwiedzali Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie Śląskim. Od XIII w. Bardo stało się ośrodkiem kultu maryjnego. Pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św., po której ucałowali słynącą cudami figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zostali także oprowadzeni po muzeum i zobaczyli ruchomą szopkę.

Następnie udali się w Błędne Skały słynące z labiryntu szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Na dzieciach wrażenie robiły niektóre nazwy: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”. Na zakończenie dnia pielgrzymi udali się do Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl